Gdańsk

Wody powierzchniowe

a) naturalne cieki wodne w granicach powiatu

 

Nazwa
Długość [km]
Ujście
Potok Strzyża
13,3
Martwa Wisła
Potok Jasień
3,5
Potok Strzyża
Potok Królewski
2
Potok Strzyża
Potok Jelitkowski
9,7
Zatoka Gdańska
Potok Rynarzewski
3,4
Potok Oliwski
Potok Oruński
7,5
Kanał Raduni
Potok Kozacki
1,7
Potok Oruński
Potok Kowalski
3,4
Potok Oruński
Potok Siedlicki
6,9
Kanał Raduni
Potok Maćkowy
3,2
Kanał Raduni
Potok Św. Wojciech
5,5
Kanał Raduni
Potok Borkowski
3,3
Potok Św. Wojciech
Wisła
9
Zatoka Gdańska
Martwa Wisła
11,5
Zatoka Gdańska
Wisła Śmiała
2,6
Zatoka Gdańska
Motława
7,85
Martwa Wisła
Opływ Motławy
3,9
Martwa Wisła
Radunia
6,3
Motława
Rozwójka
3,7
Martwa Wisła
Potok Strzelniczka
2,92
Strzelenka

 
  
b) kanały o długości powyżej 2 km
 

Nazwa
Długość [km]
 
     Ujście
Kanał Raduni
13,5 (całość), 10,35 (w granicach Gdańska)
    Motława
Kanały portowe
 
 

 
c) jeziora powyżej 5 ha
 

Nazwa
Powierzchnia [ha]
Głębokość max
Przepływowe tak/nie
Jezioro Osowskie
ok. 24
brak danych
nie
Jezioro Wysockie
ok. 41
brak danych
tak

Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
  • Oczyszczalnia "Zaspa": Basen Władysława IV
  • Oczyszczalnia "Gdańsk - Wschód": Zatoka Gdańska
Monitoring jakości wody
Monitoring jakości wody
Elektrownie wodne
Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli
Zagrożenie powodziowe

typ zagrożenia:

  • wody morskie, 
  • wody roztopowe, 
  • wody opadowe .  

              
Sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

  • wały przeciwpowodziowe, 
  • retencja –rezerwowa    249 044 m3

Gdynia

Wody powierzchniowe
  • nazwa Chylonka;
    • długość: (km) 3,20;
    • ujście: basen portowy 
  • nazwa Cisowska Struga z dopływami Marszewska Struga i Potok Demptowski; 
    • długość: (km) 12,5;
    • ujście: dopływ Zagórskiej Strugi, która wpływa do Zatoki Puckiej
  • nazwa Kacza
    • długość: (km) 14,80;
    • dopływy: Potok Źródło Marii, Potok Wiczliński, Potok Przemysłowy,
    • ujście: Zatoka Gdańska
  • nazwa Swelina
    • długość: (km) 2,60;
    • ujście: Zatoka Gdańska
  • kanały o długości powyżej 2 km: brak
  • jeziora powyżej 5 ha: brak
Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
  • Zatoka Pucka, poza Gdynią
Monitoring jakości wody
Monitoring jakości wody

Brak prowadzenia monitoringu przez gminę. Monitoring wód prowadzi WIOŚ

Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl. I - V według Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz. 284, które obowiązywało do końca r. 2004

Rzeka

Gmina

Punkt kontr./

ost. rok

 

 

Wyniki badań

 

 

Klasyf. og.

 

 

km rzeki

badań

BZT5

ChZT

Nog

Pog

St. sanit.

 

Chylonka

Gdynia

uj.do basenu portowego / 0,5

2001

5,3

26,1

3,19

0,43

III

non

 

Gdynia

uj.do Zatoki

2004

7,8

33,7

3,23

0,47

V

IV

 

 

 

2007

 

 

 

 

 

 

Kacza

Gdynia

pow. Dąbrowy

2001

2,1

39,9

3,33

0,28

II

III

 

Gdynia

uj.do Zatoki Gd.

2002

2,7

25,4

1,93

0,22

III

III

 

Gdynia

Orłowo,uj.do Zatoki

2004

4,2

31,1

2,27

0,20

V

IV

 

 

Orłowo,uj.do Zatoki 

2007

3,4 

31,8 

2,1 

0,28 

IV 

IV 

    Orłowo,uj.do Zatoki 2008 2,8 bd 2,04 0,198 bd  

Cisa

Gdynia

pow.Pustek Cisowskich/12,0

2001

2,1

34,8

1,91

0,13

II

III

Cisowska Struga Gdynia Cisowa 2007 2,5 51,1 1,90 0,19 III V

Potok Kolibkowski

Gdynia

uj. Do Zatoki Gd.

2001

2,3

32,5

1,66

0,16

III

non

Wody portowe

Gdynia

Basen żeglarski im.Zaruskiego

1999

2,3

41,3

0,59

0,11

II

III

 

 

Basen I przy Nab.Pomorskim

1999

2,2

40,0

0,57

0,09

II

III

 

 

Basen III przy Nab. Szwedzkim

1999

2,4

39,8

0,58

0,08

II

III

 

 

Nab.Francuskie

1999

2,3

41,7

0,61

0,08

III

III

 

 

Basen IV przy Nab. Indyjskim

!999

2,3

41,7

0,61

0,08

III

non

 

 

 Basen V przy Nab.Rumuńskim

1999

2,8

38,5

0,76

0,1

III

non

 

 

Basen VII stocznia

1999

3,1

38,9

0,70

0,09

non

non

 

 

Dworzec Żeglugi Promowej

1999

3,6

41,8

0,71

0,13

non

non

Dla badań z r. 2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz. U. 162, poz. 1008. 

 

Elektrownie wodne
Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli
  • Gdynia Śródmieście - obejmujące 200m linii brzegowej,
  • Gdynia Redłowo - obejmujące 200m linii brzegowej,
  • Gdynia Orłowo - obejmujące 100m linii brzegowej ,
  • Gdynia Babie Doły - obejmujące 100m linii brzegowej.

Długość wybrzeża morskiego w granicach administracyjnych powiatu 7.1[km]

Długość wybrzeża, gdzie ze względów sanitarnych możliwe jest uruchomienie kąpielisk 4,18[km]
Zgodnie z komunikatem WSSE 1/12 z 29czerwca 2012r do użytkowania dopuszczono następujące kąpieliska

  • Zatoka Gdańska  Gdynia  Gdynia Śródmieście
  • Zatoka Gdańska  Gdynia  Gdynia Redłowo
  • Zatoka Gdańska  Gdynia  Gdynia Orłowo
  • Zatoka Gdańska  Gdynia  Gdynia Babie Doły

www.kapieliskagdynia.pl

Zagrożenie powodziowe
  • typ zagrożenia:
    • wody opadowe                  
  • sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:
    • wały przeciwpowodziowe / retencja –rezerwowa  67 000[m³]

Powiat Bytowski

Wody powierzchniowe

naturalne cieki wodne w granicach powiatu o długości powyżej 2km:

[nazwa, długość, ujście]
  • rzeka Białka 5,3 km rz. Studnia
  • rzeka Brda 4,0 km rz. Wisła
  • rzeka Bukowina 3,6 km rz. Łupawa
  • rzeka Bystrzenica 14,3 km rz. Wieprza
  • rzeka Bytowa 22,6 km rz. Słupia
  • rzeka Boruja 11,8 km rz. Bytowa
  • rzeka Chocina 11,9 km rz. Brda
  • rzeka Czarna Woda 8,6 km rz. Wda
  • rzeka Czernica 11,7 km rz. Gwda
  • rzeka Doszenica 6,5 km rz. Wieprza
  • rzeka Gwiazda 3,2 km rz. Prondzona
  • rzeka Jutrzenka 12,6 km rz. Kamienica
  • rzeka Kamienica 27,2 km rz. Słupia
  • rzeka Kątnik 6,8 km rz. Studnia
  • rzeka Konitopska 4,4 km rz. Słupia
  • rzeka Koza 2,5 km rz. Słonecznica
  • rzeka Korzyca 4,4 km rz. Pokrzywna
  • rzeka Kunica 12,1 km rz. Pokrzywna
  • rzeka Łupawa 16,5 km Bałtyk
  • rzeka Łupawka 8,2 km rz. Łupawa
  • rzeka Malencinka 7,0 km rz. Studnia
  • rzeka Mała Czarna Woda 0,5 km rz. Czarna Woda
  • rzeka Miłacz 13,4 km rz. Wieprza
  • rzeka Obrowa 4,2 km rz. Łupawa
  • rzeka Osusznica 16,5 km rz. Chocina
  • rzeka Pierska Struga 11,5 km rz. Studnia
  • rzeka Pląsa 5,8 km rz. Studnia
  • rzeka Pokrzywna 25,8 km rz. Wieprza
  • rzeka Poleśnica 7,7 km rz. Kamienica
  • rzeka Pogorzelica 7,3 km rz. Łeba
  • rzeka Prądzona 11,5 km rz. Osusznica
  • rzeka Potok Maleniecki 4,0 km rz. Skatowa
  • rzeka Potok Brodek 11,9 km rz. Słupia
  • rzeka Rybiec 15,2 km rz. Pokrzywna
  • Struga Gostkowo 6,4 km rz. Bytowa
  • Struga Rosocha 3,8 km rz. Osusznica
  • Struga "C" Rosocha 1,1 km rz. Struga Rosocha
  • Struga Prądzona 3,4 km rz. Prądzona
  • Struga Zapceń 6,1 km rz. Słonecznica
  • Struga Niezabyszewska 3,8 km rz. Boruja
  • Struga Osieki 2,6 km rz. Bytowa
  • Struga "A" Karpno 3,2 km rz. Zbrzyca
  • Struga "C" Mielno 3,8 km rz. Zbrzyca
  • Struga "A" Zapceń 0,9 km Struga Zapceń
  • Struga Kramarzyńska 11,6 km rz. Wieprza
  • Struga Żerdziecka 2,5 km rz. Pokrzywna
  • rzeka Skatowa 7,5 km rz. Słupia
  • rzeka Słupia 46,9 km Bałtyk
  • rzeka Słupianka 7,1 km rz. Łupawa
  • rzeka Stropna 6,3 km rz. Słupia
  • rzeka Struga 7,4 km rz. Słupia
  • Struga Bożanka 4,9 km rz. Wieprza
  • Struga Miszewska 6,0 km rz. Bystrzenica
  • rzeka Struchowska Struga 9,9 km rz. Obrowa
  • rzeka Studnia 24,8 km rz. Wieprza
  • rzeka Ślizie 11,3 km rz. Pokrzywna
  • rzeka Wieprza 28,7 km Bałtyk
  • rzeka Zbrzyca 4,0 km rz. Brda
  • rzeka Żołenka 1,2 km rz. Wda  
kanały o długości powyżej 2 km:
  • Doprowadzalnik Karwno 2,7 km rz. Łupawa
  • Kanał Grzmiąca 5,1 km rz. Bytowa
  • Rurociąg "A" Miastko 0,1 km rz. Studnia
jeziora powyżej 5ha:
Gmina Borzytuchom ( 10 )                                                                                          
  • Chotkowskie     pow. (ha) 58,0    głęb. max 10,3 przepływowe – tak, , badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/94.
  • Osiecko   pow. (ha) 30,0  głęb. max b.d,  przepływowe – tak
  • Duże    pow. (ha) 48,7   głęb. max b.d, przepływowe – tak
  • Moczydło   pow. (ha) 9,0   głęb. max 4,5  przepływowe – nie
  • Krosnowskie   pow. (ha) 10,6  głęb. max 9,5 przepływowe – nie
  • Herta ( Ogrodowe ) pow. (ha) 5,6  głęb. max b.d  przepływowe – nie
  • Cicha Woda - zalew pow. (ha) 44,5   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Wochowo   pow. (ha) 5,4   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Stradno    pow. (ha) 5,8  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Graniczne   pow. (ha) 5,9   głęb. max b.d przepływowe – tak
Gmina Bytów ( 19 )
  • Jeleń    pow. (ha) 88,9   głęb. max 33,2  przepływowe – nie, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/93/ I/06
  • Boruja Duża   pow. (ha) 65,1  głęb. max 9,0 przepływowe – tak, , badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/92, 07
  • Mądrzechowskie  pow. (ha) 52,4   głęb. max 4,8 przepływowe – tak
  • Niezabyszewskie  pow. (ha) 48,4   głęb. max 5,3 przepływowe – tak
  • Głęboczko   pow. (ha) 22,0  głęb. max 29,6 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/98
  • Ząbinowickie   pow. (ha) 16,7  głęb. max 10,0 przepływowe – nie
  • Gubisz    pow. (ha) 14,3  głęb. max 17,6 przepływowe – nie
  • Wiejskie   pow. (ha) 12,9   głęb. max 25,2 przepływowe – nie
  • Lubienieckie   pow. (ha) 11,7  głęb. max 8,2 przepływowe – nie
  • Stary Staw   pow. (ha) 11,0   głęb. max 10,0 przepływowe – tak
  • Rzepnica   pow. (ha) 10,0  głęb. max b.d, przepływowe – tak
  • Pyszne    pow. (ha) 10,0   głęb. max b.d, przepływowe – nie
  • Długie    pow. (ha) 8,0  głęb. max b.d, przepływowe – nie
  • Rekowskie   pow. (ha) 7,8  głęb. max 11,0 przepływowe – nie
  • Boruja Mała   pow. (ha) 7,6  głęb. max 10,5 przepływowe – nie
  • Płoczyca   pow. (ha) 7,1  głęb. max 11,0 przepływowe – nie
  • Udorpie   pow. (ha) 6,0  głęb. max b.d  przepływowe – tak, 
  • Dąbie Duże i Małe  pow. (ha) 16.7   głęb. max b.d przepływowe – nie
  • Czernik (Płotowo)  pow. (ha) 6,5  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Pinionko pow.(ha)22,8   głęb. max 10,7 przepływowe, badania WIOŚ II/05
 
Gmina Czarna Dąbrówka ( 26 )
  • Jasień Południowy  pow. (ha) 336,7  głęb. max 22,6 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II,II/99,02, 07 
  • Jasień Północny  pow. (ha) 240,5  głęb. max 32,2  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II,II/99,02,07
  • Karwno Duże   pow. (ha) 33,6  głęb. max 18,2 przepływowe – nie, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/96
  • Obrowo Duże   pow. (ha) 37,4   głęb. max 10,2 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/96
  • Kozie    pow. (ha) 103,0  głęb. max 16,9 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/95
  • Skotawsko Wielkie   pow. (ha) 80,0   głęb. max 8,7 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/98
  • Skotawsko Małe  pow. (ha) 33,0   głęb. max b.d, przepływowe – tak
  • Mikorowo   pow. (ha) 42,6   głęb. max 5,3 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/95
  • Kopieniec Średni  pow. (ha) 10,0  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Kopieniec Duży  pow. (ha) 11,2   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Unichowo  pow. (ha) 19,0   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Piasno    pow. (ha) 6,4  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Sitno Duże   pow. (ha) 40,7   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Karwieńskie Małe pow. (ha) 7,5   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Stawisz ( Nożynko )  pow. (ha) 6,4  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Trzebiesz   pow. (ha) 33,2   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Odnoga   pow. (ha) 14,8   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Małe ( Rokity )  pow. (ha) 9,5  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Długie    pow. (ha) 15,1   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Lipieniec  pow. (ha) 10,2   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Pomyskie   pow. (ha) 9,8  głęb. max 6,0  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/92
  • Obrowo Małe   pow. (ha) 10,1   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Oborowo Duże pow(ha).37,4, głęb. max 10,2m, badania WIOŚ kl.cz./r.badIIII/96
  • Czarne   pow. (ha) 18,9   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Rokitno   pow. (ha) 6,8  głęb. max b.d  przepływowe – tak
Gmina Kołczygłowy ( 1 )
  • Graniczne   pow. (ha) 30,7   głęb. max 10,0  przepływowe – tak
Gmina Lipnica ( 29 )
  • Prondzona   pow. (ha) 16,9  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Gwiazdy Duże   pow. (ha) 210,4  głęb. max b.d  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/01
  • Piaszno Duże   pow. (ha) 68,8  głęb. max 24,3 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/98
  • Piaszno Małe   pow. (ha) 10,2   głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Staw Młyński  pow. (ha) 5,4  głęb. max b.d. przepływowe – nie
  • Borzyszkowy    pow. (ha) 104,4  głęb. max 31,0 przepływowe – nie, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/00
  • Kamieniczno   pow. (ha) 120,7  głęb.max 23,2 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/00
  • Gwieździniec   pow. (ha) 50,8   głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Mielonek   pow. (ha) 13,3  głęb. max b.d przepływowe – nie
  • Luboszka   pow. (ha) 9,3  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Bez nazwy   pow. (ha) 5,8  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Głęboczek   pow. (ha) 9,18  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Trzcinne   pow. (ha) 8,4  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Długie    pow. (ha) 25,5  głęb. max 8,7 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/99
  • Kielskie   pow. (ha) 139,6  głęb. max 23,3 przepływowe – tak,  badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II,II/90,03
  • Czarne    pow. (ha) 9,2  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Lipionek   pow. (ha) 5,1  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Brzezinek Duży  pow. (ha) 26,0  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Gliszczonek   pow. (ha) 11,6  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Kuchennik  pow. (ha) 5,7  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Kiedrowickie   pow. (ha) 104,85 głęb. max 7,1 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II,?/94,04 
  • Księże    pow. (ha) 77,54  głęb. max 4,6 przepływowe – nie, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III,II/90,03
  • Osowo Duże   pow. (ha) 17,6  głęb. max b.d przepływowe – nie, 
  • Trzebielskie   pow. (ha) 76,8  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Łąkie    pow. (ha) 156,4  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Młyńskie   pow. (ha) 8,9  głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Długie   pow. (ha) 40,0  głęb. max b.d  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad ,I/99
  • Parszczenica   pow. (ha) 80,5  głęb. max 3,7 przepływowe – tak,  badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III,III/90,91,03
  • Wiejskie   pow.(ha)166  głęb. max 3,7 b.d   badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/89, II/03 
Gmina Miastko ( 37 )
  • Bobęcińskie Wielkie pow. (ha) 521,6  głęb. max 48,0  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I,?/97,04
  • Bobęcińskie Małe  pow. (ha) 33,1  głęb. max 5,0 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I,?/97,04
  • Smołowe   pow. (ha) 35,5   głęb. max 12,2  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/97
  • Orle   pow. (ha) 11,2  głęb. max 10,8 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/01
  • Kamień Duży  pow. (ha) 49,4   głęb. max 15,2 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/96
  • Dolskie   pow. (ha) 34,8  głęb. max 30,0  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/03
  • Piasek    pow. (ha) 42,0  głęb. max 30,1 przepływowe – tak,  badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/02
  • Okunino   pow. (ha) 8,6   głęb. max b.d. przepływowe – tak, 
  • Byczyńskie  pow. (ha) 16,7  głęb. max 7,5 przepływowe – tak
  • Kościelne   pow. (ha) 72,5   głęb. max 17,8 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.badII/06
  •  
  • Wołczyca  pow. (ha) 36,5  głęb. max 8,0  przepływowe – tak
  • Skąpe    pow. (ha) 64,1  głęb. max 26,4 przepływowe – tak,  badania WIOŚ kl.cz./r.bad.I/92 
  • Świeszyńskie  W. pow. (ha) 31,6   głęb. max 14,6  przepływowe – tak
  • Studzieniczno  pow. (ha) 64,2  głęb. max 19,9 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/94
  • Pietrzykowskie(Głębokie)pow. (ha) 139,5 głęb. max 21,9 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/99
  • Słosineckie Wielkie pow. (ha) 41,5  głęb. max 8,1  przepływowe – tak
  • Słosineckie Małe pow. (ha) 28,8  głęb. max 5,0 przepływowe – tak, 
  • Lednik    pow. (ha) 7,4   głęb. max 12,0  przepływowe – tak
  • Bluj ( Głodowo )  pow. (ha) 43,4  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Pajerskie   pow. (ha) 20,5   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Białe ( Białynia )  pow. (ha) 8,2   głęb. max b.d przepływowe – tak, 
  • Siodło ( Kuźnia )  pow. (ha) 14,2  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Wałdowskie Małe  pow. (ha) 6,7   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Wałdowskie Duże pow. (ha) 12,1   głęb. max b.d przepływowe – tak,  badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/90
  • Lipczyńskie ( Olchy ) pow. (ha) 14,9   głęb. max b.d przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/90
  • Kwiśnieńskie Małe pow. (ha) 7,3   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Kwiśnieńskie Duże  pow. (ha) 12,0   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Kamnickie (Kamień) pow. (ha) 18,1   głęb. max b.d przepływowe – tak, 
  • Średnie (Wołcza M)  pow. (ha) 14,1   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Tursko   pow. (ha) 6,7   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Czarnka   pow. (ha) 12,5   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Czarne (Czarnka) pow. (ha) 8,2   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Kołoleż (Głodowo M)pow. (ha) 9,9   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Lipkowo ( Płaskie ) pow. (ha) 11,4   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Wołcza Mała   pow. (ha) 5,1   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Trzcińskie Duże pow. (ha) 29,2   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Zielonka    pow. (ha) 14,3   głęb. max b.d przepływowe – tak
Gmina Parchowo ( 10 )
  • bez nazwy (Nowa Wieś)pow. (ha) 7,32  głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Gogolinko   pow. (ha) 8,65   głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Stropno   pow. (ha) 44,68  głęb. max b.d.  przepływowe – tak
  • Żukowskie   pow. (ha) 140,3  głęb. max b.d przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/93/II/06
  • Księże    pow. (ha) 8,21   głęb. max b.d.  przepływowe – nie
  • Nakla   pow. (ha) 29,52  głęb. max b.d. przepływowe – nie, 
  • Sumino   pow. (ha) 105,9  głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Chośnica  pow. (ha) 5,04  głęb. max b.d  przepływowe – nie
  • bez nazwy  pow. (ha) 6,62  głęb. max b.d przepływowe – nie
  • bez nazwy   pow. (ha) 18,61  głęb. max b.d.  przepływowe – nie, 
Gmina Studzienice ( 23 )
  • Studzieniczno-Kłączno-Ryńskie pow. (ha) 215,5, głęb. max 23 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.     II/99 
  • Somińskie   pow. (ha) 433,1,  głęb. max 14,0 przepływowe – tak
  • Cechyńskie Małe  pow. (ha) 48,4  głęb. max 19,7  przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/92
  • Cechyńskie Wielkie  pow. (ha) 45,6   głęb. max 13,3 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/93
  • Glinowskie   pow. (ha) 34,0   głęb. max 15,5 przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.II/94
  • Lubaszki   pow. (ha) 8,1  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Dyk    pow. (ha) 5,9   głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Gromadzkie  pow. (ha) 11,0   głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Jabłończ   pow. (ha) 8,5  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Dzierzażnik   pow. (ha) 6,0   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Mile ( Księże )  pow. (ha) 6,6   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Lubaszki Wielkie  pow. (ha) 8,8  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Lubieniec Duży  pow. (ha) 5,3   głęb. max b.d przepływowe – nie
  • Wiejskie (Prondzonka) pow. (ha) 5,6   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Długie ( Osława )  pow. (ha) 11,7  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Łąkie    pow. (ha) 25,2   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Helenowo  pow. (ha) 9,2   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Krążno    pow. (ha) 15,0  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Okunie ( Okolno )  pow. (ha) 13,7   głęb. max b.d przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/90
  • Czarna Dąbrowa pow. (ha) 40.0   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Czeruch   pow. (ha) 11,1  głęb. max b.d  przepływowe – tak
  • Wiejskie (Czarna D)  pow. (ha) 5,6   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Laska     pow. (ha) 61,5   głęb. max b.d przepływowe – tak, 
Gmina Trzebielino ( 6 )
  • Trzebielińskie   pow. (ha) 30,8   głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Miłaczewo   pow. (ha) 16,5   głęb. max b.d. przepływowe – tak
  • Bakowo ( Leśnik )  pow. (ha) 8,1   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Darnowskie  pow. (ha) 8,7   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Święto ( Święte )  pow. (ha) 8,9   głęb. max b.d przepływowe – tak
  • Wałdowskie Duże pow. (ha) 12,1   głęb. max b.d przepływowe – tak, badania WIOŚ kl.cz./r.bad.III/90
GminaTuchomie ( 11 )
  • Kamieniczno   pow. (ha) 29,5  głęb. max b.d,  przepływowe – tak
  • Piaszno   pow. (ha) 24,1  głęb. max b.d,  przepływowe – nie, 
  • Trzebiatkowskie D.  pow. (ha) 14,2  głęb. max b.d,  przepływowe – tak
  • Trzebiatkowskie M.  pow. (ha) 11,1  głęb. max b.d,  przepływowe – tak
  • Długie    pow. (ha) 10,0  głęb. max b.d,   przepływowe – nie
  • Białe    pow. (ha) 9,52  głęb. max b.d,  przepływowe – nie
  • Przytarnia   pow. (ha) 7,78  głęb. max b.d,  przepływowe – tak
  • Krumer ( Krzywe ) pow. (ha) 7,21  głęb. max b.d,  przepływowe – nie
  • Gwodny   pow. (ha) 6,10  głęb. max b.d,  przepływowe – nie
  • Spore    pow. (ha) 5,78  głęb. max b.d,  przepływowe – nie
  • Bagno    pow. (ha) 5,60  głęb. max b.d,  przepływowe – nie
Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika

Borzytuchom:

  • oczyszczalnia Borzytuchom - rzeka Jutrzenka

Bytów

  • oczyszczalnia Bytów - rzeka Bytowa

Czarna Dąbrówka

  • oczyszczalnia Czarna Dąbrówka - rzeka Łupawa
  • oczyszczalnia Jasień - jezioro Jasień
  • oczyszczalnia Karwno - jezioro Małe Karwno
  • oczyszczalnia Mikorowo - do ziemi

Kołczygłowy

  • oczyszczalnia Kołczygłowy - rzeka Brodek
  • oczyszczalnia Łubno - rzeka Pokrzywna
  • oczyszczalnia Gałęźnia Wielka - poprzez ciek bez nazwy do rzeki Słupi

Lipnica

  • oczyszczalnia Osusznica - rzeka Osusznica

Miastko

  • oczyszczalnia Węgorzyno - rzeka Studnica
  • oczyszczalnia Dretyń - rzeka Miłacz
  • oczyszczalnia Miłocice - do ziemi
  • oczyszczalnia Słosinko - do ziemi
  • oczyszczalnia Świerzenko - do ziemi
  • oczyszczalnia Czarnica - do ziemi

Parchowo

  • oczyszczalnia Parchowo - rzeka Stropna

Studzienice

  • oczyszczalnia Ugoszcz - rzeka Bytowa

Trzebielino

  • oczyszczalnia Zielin - rzeka Bystrzenica
  • oczyszczalnia Trzebielino - rzeka Kunica

Tuchomie

  • oczyszczalnia Tuchomie - rzeka Kamienica
  • oczyszczalnia Tągowie - rzeka Jutrzenka
  • oczyszczalnia Kramarzyny - poprzez Rów Kramarzyński do rzeki Wieprzy
  • oczyszczalnia. Modrzejewo - rzeka Kamienica
Monitoring jakości wody
Monitoring jakości wody

Stan wód powierzchniowych wymienionych w pkt. 1- klasa  wód.
Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej- klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku ,Delegatura w Słupsku, do roku 2003 włącznie (kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe).
Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004
Dla badań  cieków wodnych z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

 

Rzeka

Gmina

Punkt kontr./

ost. rok

 

 

Wyniki badań

 

 

Klasyf. og.

 

 

km rzeki

badań

BZT5

ChZT

Nog

Pog

St. sanit.

 

Słupia

Parchowo

Parchowo/113,0

2003

3,0

13,4

1,13

0,07

II

II

 

 

Parchowo/113,0

2007

 2,20

13,0 

1,16 

0,07 

 III

III 

   

Parchowo/113,0

2008  3,56 bd  0,84  0,06  bd  bd 

 

Parchowo

Soszyca/103,2

2003

2,9

13,8

1,06

0,07

II

II

 

Czarna Dąbrówka

Gołębia Góra /95,1

2003

2,9

13,4

0,98

0,08

II

II

   

Gołębia Góra /95,1

2008  3,66  bd 0,92  0,07  bd  bd 

 

Kołczygłowy

Gałęźna Mała /68,7

2003

3,2

14,3

1,25

0,08

II

II

 

 

Gałęźna Mała /68,7

2007

2,38 

 17,5

 1,62

 0,07

 III

III 

   

Gałęźna Mała /68,7

2008  4,06 bd  1,48  0,133  bd  bd 

Bytowa

Bytów

Bytów / 22,5

2003

3,5

25,5

1,90

0,15

III

II

 

Borzytuchom

Gostkowo / 12,9

2003

3,9

21,7

1,90

0,18

non

II

   

Gostkowo / 12,9

2008  4,06 bd  1,48  0,133  bd  bd 

Kamienica

Tuchomie

Tuchomie / 24,5

2003

3,5

14,9

1,37

0,08

III

II

 

Kołczygłowy

Krępnica / 4,5

2003

3,3

17,1

1,22

0,11

II

II

   

Krępnica / 4,5

2008  3,25 bd  0,98  0,288  bd  bd 

Łupawa

Parchowo

Chośnica/95,0

2001

2,9

82?

2,85

0,15

III

III

 

Parchowo

Obrowo/90,0

2001

6,3

36,4

1,74

0,18

I

III

 

 

Obrowo/90,0

2007

4,56 

 30,4

1,76 

0,12 

II 

IV 

 

Czarna Dąbrówka

Zawiaty / 81,9

2004

1,9

16,0

0,83

0,07

III

II

   

Zawiaty / 81,9

2008  3,11 bd  0,76  0,221  bd  bd 

 

Czarna Dąbrówka

Podkomorzyce/ 66,2

2004

2,7

25,8

1,56

0,16

III

II

Pogorzelica

Czarna Dąbrówka

Warcimino/14,1

2000

3,2

23,8

2,61

0,08

III

II

 

Czarna Dąbrówka

Warcimino/14,1

2005

2,7

23,0

2,3

0,06

III

II

Wieprza

Miastko

Czarnica / 105,8

2002

2,6

34,5

1,84

0,12

III

II

 

 

Czarnica / 105,8

2006

2,57

28,0

2,12

0,096

IV

III

 

Trzebielino

Bożanka / 91,6

2002

2,0

22,1

1,14

0,1

II

II

 

 

Bożanka / 91,6

2006

2,65

15,5

1,39

0,1

IV

III

   

Bożanka / 91,6

2008  2,42 7,79*  1,14  0,10  bd  bd 

 

Trzebielino

Popielewko / 85,0

2002

2,4

19,8

1,20

0,12

III

II

 

 

Popielewko / 85,0

2006

2,38

11,5

1,36

0,118

III

III

Pokrzywna

Trzebielino

Poborowo / 15,8

2002

1,9

15,9

1,04

0,11

III

II

 

 

Poborowo / 15,8

2006

2,10

9,9

0,91

0,109

III

III

 

 

Poborowo / 15,8

2007

1,48 

 12,6

 0,67

0,09 

IV 

III 

 

Trzebielino

Bąkowo / 4,6

2002

2,3

26,4

1,60

0,13

III

II

 

 

Bąkowo / 4,6

2006

2,32

21,5

2,42

0,123

IV

III

 

 

Bąkowo / 4,6

2007

 2,08

28,7 

1,58 

0,12 

III 

III 

   

Bąkowo / 4,6

2008  bd  bd bd  bd  bd  bd 

 

Trzebielino

Osówko / 0,8

2002

2,1

26,9

1,46

0,14

III

II

Studnica

Miastko

MiastkoI / 28,0

2002

3,5

18,1

1,65

0,12

III

II

 

Miastko

Miastko II / 23,0

2002

3,6

20,1

1,90

0,16

non

II

 

 

Miastko II / 23,0

2006

3,05

11,4

1,74

0,157

IV

III

 

 

Miastko II / 23,0

2007

2,36 

 14,5

 1,25

0,12 

 IV

III 

 

Miastko

Kawcze / 11,7

2002

2,7

22,2

1,72

0,15

non

II

 

 

Kawcze / 11,7

2006

2,44

11,81

1,66

0,128

IV

III

Bystrzenica

Trzebielino

Zielin / 21,1

2002

2,1

32,0

2,19

0,14

III

II

 

 

Zielin / 21,1

2006

2,74

25,7

2,84

0,109

IV

IV

    Korzybie/0,9 2008 2,87 bd 2,21 0,130 bd bd

Bożanka

Trzebielino

Bożanka / 0,5

2002

2,0

8,0

o,85

0,12

II

II

 

 

Bożanka / 0,5

2006

2,28

6,1

1,10

0,120

III

III

Broczyna

Trzebielino

Broczyna / 0,6

2002

2,3

14,4

1,48

0,13

III

II

 

 

Broczyna / 0,6

2006

4,14

15,1

1,56

0,150

III

III

 

 

Broczyna / 0,6

2007

2,81 

 15,5

1,66 

0,14 

IV 

III 

Bukowina

Cz.Dąbrówka/Bytów

Kozin/0,2

2007

 4,08

 24,6

2,39 

 0,17

 V

IV 

   

Kozin/0,2

2008  5,73 bd  1,96  0,159  bd  bd 
Wyniki badań wykonanych przez WIOŚ w r.2008 zostana podane w IV kw. r.2009.

 

 

Elektrownie wodne
Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

nie dotyczy

Zagrożenie powodziowe

typ zagrożenia:

  • wody opadowe.         

sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

  • nie występuje.

Powiat Chojnicki

Wody powierzchniowe

naturalne cieki wodne w granicach powiatu

  • rzeka Brda , długość 217 km , ujście do rzeki Wisły ,
  • rzeka Wda , długość 168 km , ujście do rzeki Wisły ,
  • rzeka Chocina , ujście do j. Karsińskiego w zlewni rzeki Brdy ,
  • Czerska Struga , ujście do rzeki Brdy ,
  • Raciążska Struga , ujście do rzeki Brdy ,
  • rzeka Niechwaszcz , ujście do rzeki Wdy ,
  • rzeka Zbrzyca , ujście do jeziora Witoczno w zlewni rzeki Brdy ,
  • rzeka Kłonecznica , ujście do rzeki Zbrzycy ,
  • rzeka Mlusina , ujście do rzeki Zbrzycy ,
  • rzeka Parzenica , ujście do rzeki Niechwaszcz ,
  • Struga Siedmiu Jezior , ujście do jeziora Charzykowskiego w zlewni rzeki Brdy ,
  • Kulawa , ujście do rzeki Zbrzycy ,
  • Orla Struga , ujście do jeziora Łąckiego w zlewni rzeki Brdy ,
  • Struga Czerwonka , ujście do jeziora Charzykowskiego w zlewni rzeki Brdy ,
  • Klaskawska Struga , ujście do Czerskiej Strugi ,
  • Rów Czernicki , ujście do jeziora Dybrz w zlewni rzeki Brdy

kanały o długości powyżej 2 km

  • nazwa: Wielki Kanał Brdy , ujście- rozlewa się na łąkach ,
  • Kanał Wdy - rozlewa się na łąkach

jeziora powyżej 5 ha: nazwa, powierzchnia, głębokość, przepływowe (tak/nie), kl.cz., rok badań

  • Skąpe - 158,06 ha - 20,1 m - kl. czystości II, 2007/bez klasyfikacji
  • Kły - 18,3 ha - 7,8 m - kl. czystości - brak danych
  • Młosina Mała - 15,6 ha - kl. czystości - brak danych
  • Kały - 6,58 ha - 1,1 m - kl. czystości - brak danych
  • Brzeżno - 35,53 ha - 9,7 m - kl. czystości - brak danych
  • Młosino Duże - 42,67 ha - 22,4 m - brak danych
  • Lesno Górne - 53,41 ha - brak danych - brak danych
  • Gacno Małe - 17,44 ha - 5,5 m - brak danych
  • Ostrowie - Józefowo - 272,27 ha - 43,0 m - klasa czystości I
  • Gacno Wielkie - 13,42 ha - brak danych - brak danych
  • Płęsno - 46,04 ha - 11,0 m – II, 91
  • Nierybno - 10,36 ha - 7,5 m - brak danych
  • Krzywce Wielkie - 28,36 ha - 15,0 m - brak danych
  • Krzywce Małe - 13,35 ha - brak danych - brak danych
  • Zielone - 25,17 ha - brak danych - brak danych
  • Jeleń - 48,12 ha - 10,7 m - klasa czystości I,93
  • Dybrzk - 235,87 ha - 19,0 m - kl. czystości II,II/93,03
  • Kosobudno - 56,07 ha - brak danych - kl. czystości II,II/93,03
  • Łąckie - 155,5 ha -19,0 m - kl. czystości II,II/93,03
  • Płęsno - 92,85 ha - 37,0 m - kl. czystości II,91
  • Gardliczno Duże - 33,36 ha - brak danych - kl. czystości I,96
  • Gardliczno Małe - 13,29 ha - 26,5 m - brak danych
  • Witoczno - 99,28 ha - brak danych - kl. czystości II,II/93,03
  • Nowionek - 10,60 ha - brak danych - brak danych
  • Czarne - 9,19 ha - brak danych - brak danych
  • Zmarłe - 30,92 ha - 19,4 m - kl. czystości II,91
  • Laska - 61,54 ha - 4,6 m - kl. czystości II,II/91,03
  • Śluza - 51,18 ha - 6,1 m – II,II/91,03
  • Skrzynki Małe -30,76 ha - 8,3 m - brak danych
  • Wieckie - 42,28 ha - 7,9 m - brak danych
  • Łowne Duże - 16,58 ha - brak danych - brak danych
  • Charzykowskie - 1381,09 ha - 30 m - kl. czystości  płd III,II,płn II,II/95,03
  • Skszynka / Mielnica - 30,07 ha - brak danych - kl. czystości II
  • Karsińskie /Długie - 701,67 ha - 27,1 m - kl. czystości cz.wsch III,II,cz. zach.II,II/92,03
  • Głuche Duże - 39,92 ha - 17,2 m - kl. czystości II,98 , Gmina Chojnice,
  • Głuche Małe - 9,74 ha - 12,9 m - kl. czystości II,98 Gmina Chojnice,
  • Wegner - 10,90 ha - brak danych - brak danych
  • Niedzwiedzie - 30,33 ha - 8,3 m - brak danych
  • Trzemeszno - 189,63 ha - 4,8III,II/94,03
  • Czarnogłowie - 15,84 ha - brak danych - brak danych
  • Mętno - 15,44 - brak danych - brak danych
  • Głuche Małe - 17,28 ha - brak danych - kl. czystości II/95, Gmina Brusy
  • Głuche Duże - 45,91 ha - 29,8 - kl. czystości II/95, Gmina Brusy
  • Parzyn - 51,23 ha - 2,0 m - kl. czystości II,97
  • Kruszyńskie - 476,03 ha - 7,0 m – II/2000
  • Somińskie - 364,35 ha - 14,0 m – III/2000
  • Leśno Dolne - 43,35 ha - 8,3 m - brak danych
  • Lichnowskie - 12,04 ha - brak danych - brak danych
  • Ostrowite – 280,7 ha – 43,0 m – I/96
  • Śpierewnik - 141,56 ha - 14,0 m - kl. czystości III /90,04
  • Suszek - 11,91 ha - brak danych - brak danych
  • Wysockie - 23,36 ha - brak danych - brak danych
  • Świdno - 20,83 ha - brak danych - brak danych
  • Ostrowite - 41,14 ha - 8,4 m - brak danych
  • Świdno - 20,83 ha - brak danych - brak danych
  • Milachowo - 63,55 ha - brak danych - kl. czystości III, 97
  • Warszyn - 36,42 ha - 4,7 m - brak danych
  • Główka - 9,33 ha - brak danych - brak danych
Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
  • Jarcewska Struga
  • rzeka Brda
  • rzeka Niechwaszcz
  • Czerska Struga
  • Wielki Kanał Brdy
Monitoring jakości wody
Monitoring jakości wody

Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony  Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.

 

 

Rzeka

Gmina

Punkt kontr./

ost. rok

 

 

Wyniki badań

 

 

Klasyf. og.

 

 

 

km rzeki

badań

BZT5

ChZT

Nog

Pog

St. sanit.

 

 

Brda

Konarzyny

Ciecholewy /166,7

2003

1,8

21,9

1,38

0,15

II

III

      Kopernica /163,2 2008 2,39 5,22* 1,11 0,076 bd bd

 

 

Chojnice

Małe Swornegacie / 158,0

2003

2,1

22,7

1,06

0,12

I

non

 

 

Chojnice

Swornegacie / 152,6

2003

1,6

20,6

0,97

0,11

I

II

 

 

Chojnice

pon.jez.Kosobudno / 136,2

2003

2,0

21,7

0,97

0,12

I

II

     

pon.jez.Kosobudno Męcikał / 136,5

2008 2,54 4,36 0,86 0,107 bd bd

 

 

Czersk

Rytel / 123,1

2003

2,2

19,6

1,04

0,12

I

II

 

 

Czersk

Rytel/123,1

2005

1,9

16,4

1,04

0,15

II

III

 

 

Czersk

Rytel/123,1

2006

1,9

14,2

0,90

0,12

II

III

   

Czersk

Rytel/123,1

2008 3,18 bd 0,79 0,096 bd bd

 

Zbrzyca

Brusy

Parzyn / 29,4

2003

3,3

21,8

1,05

0,06

I

III

 

 

Chojnice

pon.uj.Młosiny/25,0

2003

3,0

22,8

0,99

0,06

II

III

 

 

Brusy

Laska,wlot do jez. / 12,6

2003

2,6

20,2

0,98

0,10

I

III

 

 

Chojnice

Swornegacie, wlot do jez. Witoczno / 1,0

2003

2,6

20,5

0,95

0,10

II

non

  Czerwona Struga Chojnice Babilon / 10,0 2008 3,52 bd 1,54 0,093 bd bd

 

Czerwona Struga

Chojnice

Kopernica -uj.do jez.Charzykowskiego /  1,4

2003

2,4

24,6

1,60

0,15

II

II

 

Jarcewska Struga

Chojnice

uj.do jez.Charzykowskiego /  0,5

2003

10,3

46,6

7,94

1,15

III

non

Chocina

Chojnice

Chociński Młyn / 7,0

2003

2,2

22,3

1,57

0,17

II

II

  Chojnice

Chociński Młyn / 7,0

2008 2,41 bd 1,73 0,101 bd bd

Kulawa

Chojnice

uj.do Zbrzycy / 0,75

2003

1,7

19,7

0,49

0,10

II

II

Kłonecznica

Brusy

pon.miejsc.Laska

2003

2,7

23,0

1,19

0,13

II

II

Niechwaszcz

Brusy

pon.m.Brusy / 35,0

2000

2,4

50,3

1,70

0,32

III

III

 

Czersk

Dębowiec / 11,4

2000

2,2

28,1

1,55

0,21

II

II

Informacja o badaniach wykonanych przez WIOŚ w r.2008 zostanie podana w IV kw.r.2009

 

 

Elektrownie wodne
Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

nie dotyczy

Zagrożenie powodziowe

typ zagrożenia:

  • wody roztopowe
  • wody opadowe

sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

  • nie stosuje się

Powiat Człuchowski

Wody powierzchniowe

Naturalne cieki wodne w granicach powiatu

Nazwa Długość - km Ujście - rzeka

Biała

14,3

Gwda

Bińcze

9

Gwda

Brzęczek

11,5

Gwda

Brda

48

Wisła

Chechło

5,9

Gwda

Chrząstawa

34

Gwda

Cylnica

18

Brda

Czernica

45,1

Gwda

Debrzynka

19,8

Gwda

Gnilec

10,2

Gwda

Klewiatka

5,8

Brda

Lipczynka

17,4

Brda

Łobzonka

3,2

Noteć

Modra

11,1

Brda

Polnica

11,5

Brda

Puczków

5,1

Brda

Ruda

20,1

Brda

Stołunia

9

Noteć

Szczyra

18,2

Gwda

 

  • kanały o długości powyżej 2 km

Lp Nazwa Długość

1

k. Cisowo

5,5

2

k. Jaromierski

11,8

3

k. Łękiński

2,8

4

k. Nowa Wieś

6,6

5

k. Wierzchowo

8,4

 

  • jeziora powyżej 5 ha

Nazwa jeziora Gmina Obręb Rodzaj wód Pow. (ha) Śr. głęb. (m)-kl. cz./r.badań
Dymno (Koczalskie) Koczała Koczała P 88,69 7
Głębokie Koczała Pietrzykowo P 8,18 10,1
(Pietrzykowskie Duże)       138,9 10,1 II/99
Ciemno (Pietrzykowskie) Koczała Pietrzykowo P 58 3,3
Pietrzykowo (Piotrowskie) Koczała Pietrzykowo P 8,33 b.d.
Starzeńskie Koczała Starzno P 33 6,3
Cietrzewie (Sękacz) Koczała Trzyniec S 19,05 2,1
Zalane Koczała Trzyniec P 15,21 3,1
Przechlewskie (Dźwierzeńskie) Koczała Dźwierzno S 22 5,1
Łękinia (Łęknica) Koczała Łękinia P 21,45 3,1
Bardo (Przyłękińskie) Koczała Łękinia P 12,17 4,3
Skarbno Koczała Łękinia S 6,23 b.d.
Resko I Koczała Łękinia S 5,54 b.d.
Krucze Koczała Bielsko Pom. P 7,13 b.d.
Bielsko Koczała Bielsko Pom. P 11,73 b.d.
Rychnowskie Człuchów m. Człuchów P 167,8687 13,1 III/06
Miejskie Duże Człuchów m. Człuchów P 38,2693 10,2
Urzędowe Człuchów m. Człuchów P 73,8979 7,6
Miejskie Małe Człuchów m. Człuchów P 31,8463 1,5
Wieldządz (Biały Zdrój) Człuchów Barkowo P 55,68 3,2 III91
Jęczniki Człuchów Jęczniki P 17,45 4,2
Mąkowy (Wierzchowo) Człuchów Jęczniki P 29,3 2,3
Tuczno (Marysińskie-Tuczne) Człuchów Kołdowo P 35,26 2,4
Krępsko Człuchów Krępsk P 385,27 5,9 II01
Krępna (Staw Krępina) Człuchów Krępsk P 8,97 b.d.
Kłodzko Duże (Łodzin Duży) Człuchów Kiełpin P 42,72 0,9
Kiełpińskie (Przechlewskie) Człuchów Kiełpin S 17,02 0,5
Dużych Okoni Człuchów Polnica S 15,36 5,5
Węgorzyn Człuchów Polnica P 18,1 4
Gostudno (Gostyńskie) Człuchów Polnica P 48,19 4,3
Kłodzko Małe (Łodzin mały) Człuchów Polnica P 20,46 2
Wandzińskie Człuchów Polnica P 13,01 1,8
Polnickie Człuchów Polnica P 8,31 b.d.
Buszewo Człuchów Sieroczyn P 8,64 b.d.
Gwiazda (Krętek) Przechlewo Płaszczyca P 44 9,7
Płask Przechlewo Płaszczyca P 21,99 3,1
Lipczyno Przechlewo Przechlewko P 12,14 2,1 II03
Krasne Przechlewo Przechlewko S 29,43 2,8 I00
Węgorzko Przechlewo Przechlewko S 3,82 b.d.
Plasno (Płosno) Przechlewo Przechlewko S 24,69 6,2
Lipczyno Wielkie Przechlewo Przechlewko P 154,66 9
Szczytno Duże Przechlewo Szczytno P 615,77 8
Poddębie Przechlewo Lisewo P 15 2,6
Szczytno Małe (Szycienko) Przechlewo Lisewo P 32  3,6 non95
Końskie Przechlewo Lisewo P 55 9
Garbek Przechlewo Garbek P 10,13 b.d.
Sosnowe (Czosnowo) Przechlewo Sąpolno P 15,58 4,9
Glina Przechlewo Sąpolno P 10,67 b.d.
Przechlewskie (Wiejskie) Przechlewo Przechlewo P 20,07 4,5
Długie Przechlewo Przechlewo P 43 8,8 II03
Liny Przechlewo Dąbrowa P 24,63 4,6
Szare Przechlewo Lisewo P 8 b.d.
Pijawka Przechlewo Lisewo S 5,24 b.d.
Kiełpińskie Przechlewo Kiełpin S 7,57 b.d.
Płosno Przechlewo Przechlewo P 5,08 b.d.
Rąbki Przechlewo Przechlewo P 7,09 b.d.
Kumki II Przechlewo Przechlewko P 5,56 b.d.
Orzechowo Rzeczenica Olszanowo P 21,24 7,9
Olszanowo Duże (Olszanowskie) Rzeczenica Olszanowo S 68,83 6,2 II91
Gardzkie (Grodzkie) Debrzno Cierznie S 16,06 6,8
Długie Debrzno Grzymisław P 26,06 b.d
Ostrów Duży (Czarnowo) Debrzno Uniechów P 23,15 2,8
Główne (Trudna) Debrzno Rozwory P 20,32 1,6
Żuczek (Żukowo) Debrzno Debrzno P 50,66 9,2
Staw Miejski (Debrzno) Debrzno Debrzno P 26,3692 5

Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Debrznie - Debrzno - rzeka Debrzynka
  • Zakład Wodociągów i Kanalizacjiw Debrznie - Stare Gronowo - rów melior.
  • Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Człuchowie - Człuchów rz. Chrząstawa
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Przechlewie - Przechlewo - rz. Lipczynka
  • Auto - Delta Lipczynak, Lipczynek - rz. Lipczynka
  • PPHU ROLPAKO w Pakotulsku -Pakotulsko - rz. Brda
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wyczechach - Wyczechy - rów melior.
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w Krzemieniewie - Krzemieniewo - rów melior.
  • Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjne sp. z o.o. w Czarnem - Czarne - rz. Czernica
  • Jednostka Wojskowa w Czarnem - Czarne - rz. Czernica
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Koczale - Koczała - rów melior.
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Koczale - Pietrzykowo - rów melior.
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Rzeczenicy - Rzeczenica - rów melior.
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Rzeczenicy - Zalesie - rów melior.
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Rzeczenicy - Pieniężnica- rz. Czernica
Monitoring jakości wody
Monitoring jakości wody

Monitoring jakości wody prowadzi  WIOŚ w Gdańsku, w tym część badań wykonanych jest przez Oddział WIOŚ w Słupsku.
 Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503:
według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania

kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które

obowiązywało do końca r.2004.

Rzeka Gmina Punkt kontr./ ost. rok     Wyniki badań     Klasyf. og.
    km rzeki badań BZT5 ChZT Nog Pog St. sanit  
Czernica Rzecznica Brzezie / 33,4 2001 3,1 55,9 3,10 0,67 III II
  Czarne Czarne I / 9,2 2001 2,1 28,7 1,82 0,14 III II
  Czarne Czarne II / 6,6 2001 2,6 23,1 1,82 0,13 III II
  Czarne Czarne II / 6,6 2008 3,78 8,97* 1,68 0,125 bd  
Biała Rzecznica Międzybórz / 3,5 2001 2,3 18,2 1,15 0,09 III II
Gnilec Czarne Czarne / 0,2 2001 2,1 17,0 0,70 0,12 II II
Szczyra Czarne Krzemieniewo / 7,8 2001 1,8 11,0 1,50 0,08 II II
  Czarne Prądy / 0,4 2001 1,8 17,5 2,20 0,13 II II
  Czarne Prądy / 0,4 2008 2,89 6,3* 2,92 0,118 bd  
Chrząstowa Człuchów Człuchów / 33,6 2001 2,3 37,4 1,90 1,37 II non
  Czarne Buszkowo / 3,0 2001 2,3 30,1 4,40 0,32 II II
  Debrzno Trudna 12/6 2008 3,37 bd 5,23 0,168 bd  
Brda Przechlewo Lisewo / 188,1 2008 3,96 1,91* 1,05 0,097 bd  
Lipczynka Przechlewo Sąpólno Czł. /1,5 2008 2,7 bd 1,91 0,203 bd  
Debrzynka Debrzno Trudna / 12,6 2008 6,88 bd 3,53 0,214 bd  
jeziora –w tab wyżej podano kl czystości wód oraz rok przeprowadzenia badań przez WIOŚ
 W r. 2007 WIOŚ nie prowadził badań jezior i rzek w powiecie człuchowskim.
Wyniki badań prowadzonych przez WIOŚ w r. 2008 zostaną podane w IV kw.r.2009.

 

Elektrownie wodne
Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

nie dotyczy

Zagrożenie powodziowe

typ zagrożenia:

  • wody roztopowe – miasto Czarne , rzeka Czernica   
  • wody opadowe – miasto Czarne, rzeka Czernica    

sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

  • wały przeciwpowodziowe   - brak
  • retencja –rezerwowa           - brak

Powiat Gdański

Wody powierzchniowe
  • naturalne cieki wodne w granicach powiatu o długości powyżej 2km:

 

nazwa

długość (km)

ujście

Radunia

Wisła/Wisła Martwa

Kłodawa/Styna/Czerwona Struga

Struga Gęś

Bielawa

Czarna Lacha

Motława

Wietcisa

Wiercisa

Reknica

Rutkownica

5

 

34,8

3,84

21

 

30

66

6,3

9

0,8

rz. Motława

Zat. Gdańska

rz. Motława

rz. Radunia

rz. Motława

rz.Motława

rz. Wisła

Jezioro Przywidzkie

 

rz. Radunia

 

  • kanały o długości powyżej 2 km:

 nazwa

długość (km)

ujście

Raduński

Piaskowy, Śledziowy, Wielki

Wysoki

13,5

46,4

rz. Motława

rz. Martwa Wisła

 

  • jeziora powyżej 5ha:  

nazwa

powierzchnia (ha)

głębokość max

przepływowe

Klonowskie

Głębokie

Przywidzkie Wielkie

Przywidzkie Małe

Ząbrskie

Łąkie

Połęczyńskie

Marszewskie Małe

Goszczyn

Lapińskie

Sobowidzkie

Otomińskie

Bronisława

Małe

11,42

40,25

114

 17

22,20

39,75

 

12,5

 

40,0

12

 

25,66

12,73

3

22

12,2

 

2,3

13,1

 

 

 

15,4

4

Tak

Tak

Tak

 

Tak

Tak

Tak

 

Nie

Tak

Tak

Nie

Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
  • miasto Pruszcz Gdański  –  Oczyszczalnia Ścieków Wschód
  • gmina Cedry Wielkie  – Kanał Śledziowy
  • gmina Pruszcz Gdański –  rów melioracyjny
  • gmina Przywidz   – Wietcisa
  • gmina Pszczółki  – Bielawa
  • gmina Suchy Dąb  – Kozi Rów
  • gmina Trąbki Wielkie –  rów melioracyjny R-A1
Monitoring jakości wody
Monitoring jakości wody

Brak badań prowadzonych przez powiat i gminy.
Monitoring wód powierzchniowych jest prowadzony przez WIOŚ w Gdańsku 
Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej- klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.
Dla badań  cieków wodnych z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

Rzeka

Gmina

Punkt kontr./

ost. rok

 

 

Wyniki badań

 

 

Klasyf. og.

 

 

km rzeki

badań

BZT5

ChZT

Nog

Pog

St. sanit.

 

Radunia

Kolbudy

Bielkowo-kanał, pon.zb.w Kolbudach / 28,7

2006

5,7

24

1,17

0,12

III

III

 

Pruszcz Gd.

Straszyn-zbiornik, hala sit na uj. wody / 20,6

2004

2,0

18,8

*

*

*

III

  Pruszcz Gd. Goszyn/20,6 2008            

 

Pruszcz Gd.

pon.Pruszcza / 8,4

2006

1,7

22,2

1,29

0,13

III

III

Reknica

Kolbudy

uj. do starego koryta Raduni w Bielkowie

2005

2,2

17,3

0,98

0,10

IV

III

Motława

Suchy Dąb

Suchy Dąb / 22,9

2006

2,96

31,0

2,37

0,22

IV

IV

 

Suchy Dąd

Grabowo / 17,1

2006

3,50

28,3

2,27

0,29

IV

IV

 

Pruszcz Gd

Wiślina / 10,0

2006

3,00

26

2,19

0,27

IV

IV

Kłodawa

Kolbudy

BuszkowyGrn/25,8

2003

2,5

23,8

1,99

0,32

II

non

 

Trąbki Wlk

pow.Kleszczewa /  17,4

2006

2,4

21,1

1,29

0,24

III

III

  Trąbki Wlk Kłodawa/13,0 2007 1,9 24,6 2,92 0,21 IV IV
  Trąbki Wlk Kłodawa/13,0 2008 2,2 bd 2,32 0,205 bd  

 

Trąbki Wlk

pon.Kleszczewa /  12,3

2003

2,4

20,4

1,58

0,17

II

III

 

Pruszcz Gd.

pon.Żukczyna / 9,2

2006

2,8

26,6

2,12

0,22

IV

III

 

Pruszcz Gd.

pon.Łęgowa / 6,4

2003

3,0

23,0

2,39

0,22

III

III

 

Suchy Dąb

Grabina Zameczek uj.do Motławy / 0,5

2006

2,4

23,4

2,06

0,21

III

III

  Trąbki Wlk Do Styny/0,0 2008 2,6 bd 3,13 0,247 bd  

Styna

Trąbki Wlk

pon.Sobowidza / 6,6

2003

2,6

22,7

1,20

0,13

I

III

 

Trąbki Wlk

Łaguszewo / 4,3

2003

2,7

23,8

3,28

0,18

II

III

 

Trąbki Wlk

uj.do Kłodawy Trąbki Wlk./ 0,5

2003

2,0

19,5

1,62

0,14

II

II

Czerwona Struga

Trąbki Wlk

uj.do Kłodawy Czerniewo / 0,1

2003

2,2

21,7

1,52

0,17

II

II

Wisła Cedry Wlk. Kiezmark/926 2005 3,2 23,6 2,33 0,16 III III
  Cedry Wlk. Kiezmark/926 2007 2,8 31,3 2,51 0,18 III III
  Cedry Wlk. Kiezmark/926 2008            
Martwa Wisła Pruszcz Gd Sobieszewo/9,0 2007 2,6 43,5 1,19 1,07   V
  Pruszcz Gd. Sobieszewo/9,0 2008  2,6  bd  1,28 0,657   bd  bd

 

  • jeziora:

 jeziora – nazwa

klasa wód /r.badań WIOŚ

Przywidzkie Małe

Przywidzkie Wielkie

Głęboczko

Łapińskie

Otomińskie

Ząbrowskkie

Zb. Kolbudy

III/1998

II /1998

II /1991

III 1991

III 1992

II /1991

III

Elektrownie wodne
Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

nie dotyczy

Zagrożenie powodziowe

typ zagrożenia:

  • wody roztopowe
  • wody opadowe      

sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

  • wały przeciwpowodziowe

Powiat Kartuski

Wody powierzchniowe

  • naturalne cieki wodne w granicach powiatu

    Nazwa

    Długość [km]

    Ujście

    Mała Supina 5,6 rz. Radunia
    Strzelniczka 16,7 rz. Radunia
    Sucha 6,7 J. Duży Guścierz
    Młynówka 0,4 J. Mausz
    Łupawka 5,4 rz. Łupawa
    Bukowina 11,7 rz. Łupawa
    Dębnica 11,4 rz. Łeba
    Czarna 9,2 Struga Klasztorna
    Wiercica 4,2 rz. Wietcisa
    Owśniczka 1,2 rz. Pieliska
    Borowa 3,8 rz. Pieliska
    Borucinka 6,3 J. Raduńskie
    Słupia 17,2 M. Bałtyckie
    Wierzyca 3,2 rz. Wisła
    Radunia 68,7 rz. Wisła
  • kanały powyżej 2km

    nazwa kanału

    długość (km)

    odbiornik

    "A" Sulmin

    3,5

    rz. Radunia

    Skrzeszewo

    2,1

    Rz. Bukowina

    Mirachowo

    1,2

    Struga Mirachowo

  • jeziora powyżej 5 ha

    nazwa

    powierzchnia (ha)

    głębokość
    (max)

    przepływowe

    Połęczyńskie 38,4   tak
    Trzebno 32,3   tak
    Rąty 23   tak
    Radunia Dolna 600 35,4 tak
    Białe (Chmielno) 101,4 21,6 tak
    Kłodno 55,06   tak
    Rekowskie 161,9   tak
    Długie (Borzestowo) 12,17   tak
    Glinne 10   nie
    Wielkie (Miechucino) 36,31   tak
    Tuchomskie 84,53   tak
    Wysokie 11,99   nie
    Osowskie 23,21   nie
    Łapińskie 41,97   tak
    Głębokie (Borkowo) 39,82   nie
    Długie (Kczewo) 11   nie
    Kczewskie 6   tak
    Smołdzińskie 7   tak
    Głębokie (Smołdzino) 11   tak
    Czarne (Czarna Huta) 62   tak
    Przodkowskie 12   nie
    Czeczewskie 11   nie
    Otalżyńskie 16   tak
    Demnica 14   nie
    Białe (Czarna Huta) 10   tak
    Długie (Łyśniewo) 28   nie
    Trzono 28   tak
    Świniewo 12   nie
    Trzemeszno 11   nie
    Kawle 5,67   nie
    Junno 60   tak
    Białe (Kamienica Młyn.) 35   tak
    Czarne (Łyśniewo) 8,82   nie
    Nieniko 21,98   nie
    Bukowskie 14,24   tak
    Malinko 5,13   tak
    Ostrowite 5,89   nie
    Gowidlińskie 214   tak
    Mielonko 9,5   tak
    Karczemne 41,18   tak
    Klasztorne Małe 16,49 20 tak
    Klasztorne Duże 53,59   tak
    Łapalickie 55,91 23,6 tak
    Rekowo-część 9,81 11,8 tak
    Prokowskie 8,29   nie
    Białe (Prokowo) 54,56   nie
    bez nazwy (Sianowska Huta) 6,24   nie
    Łąkie 35,46   tak
    Sianowskie-część 62,57 15,6 tak
    Osuszyno 16,08   tak
    Potęgowskie 48   tak
    Lubygość 20,71   tak
    Kocinko 7,29   tak
    Wielkie (Mirachowo) 8,11   nie
    Bąckie 22,02   tak
    Duże Kiełpino 16,89   tak
    Małe Kiełpińskie 8,24   tak
    Małe Mezowskie 41,46   nie
    Okunkowo 8,64   nie
    Szczyczno 7,06   nie
    Dzierżążno 23,87   nie
    Karlikowo 32,83   nie
    Sitno 62,65   nie
    Brodno Małe 177,76   tak
    Brodno Wielkie 145,32   tak
    Ostrzyckie-część 448,9 21 tak
    Moczydło 15,05   tak
    Żakówko 5,63   tak
    Warlińskie 16,47   tak
    Chojnickie 14,99   tak
    Mausz Duży 760,5   tak
    Mausz Mały
    Węgorzyno 136   tak
    Łukno 20,5   tak
    Mściszewickie 18   nie
    Kotynia 16,57   tak
    Sominko 14,8   tak
    Kłodzonko 8,26   tak
    Skrzynka 10   tak
    Guścień Duży 8   tak
    Guścień Mały 10.0   tak
    Gostkowo 12   nie
    Długie (Zdunowice) 35,79   tak
    Długie (Sulęczyno) 6   tak
    Stasino 19   nie
    Skarżyno 8   nie
    Święte 8,5 3,9 nie
    Trzebocińskie 12   tak
    Stężyczno 66,56   tak
    Raduńskie Górne 396,29 43 tak
    Patulskie 97,33 7,8 tak
    Dąbrowskie 76,12 15,2 tak
    Sołeckie 9,23   nie
    Kamionko 17,82 12 nie
    Glinno 8,68   tak
    Łączyńskie 23,87   tak
    Niesiołowice 20,1   tak
    Kosieńskie 8,52   nie
    Kniewo 19,58   tak
    Borucińskie 12,86   nie
    Pierszczewo 35,94   tak
    Żuromino 10,19   nie
  • Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika

    Kartuzy, Przodkowo – Klasztorna Struga; Sławki – Radunia, Delowo – Kania, gm. Stężyca; Kożyczkowo, gm. Chmielno – Struga Kożyczkowska, Sierakowice –

    Bukowina, Sulęczyno – Słupia,

    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

     

     Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej- klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony
         Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do
    zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
    Dla badań wykonanych w r. 2004 i później zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które
    obowiązywało do końca r.2004.
    Dla badań  cieków wodnych z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu
    klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.
     

    Rzeka
    Gmina
    Punkt kontr./
    ost. rok
     
     
    Wyniki badań
     
     
    Klasyf. og.
     
     
    km rzeki
    badań
    BZT5
    ChZT
    Nog
    Pog
    St. sanit.
     
    Słupia
    Sierakowice
    Tuchlino /135.5
    2003
    2,9
    13,6
    1,67
    0,10
    non
    II
    Radunia
    Somonino
    Ostrzyce, pon jez. / 75,7
    2004
    2,3
    19,2
    0,80
    0,08
    II
    III
     
     
    Ostrzyce, pon jez. / 75,7
    2005
    2,6
    22,1
    0,85
    0,07
     
    III
     
     
    Ostrzyce, pon jez. / 75,7
    2007
    2,2
    16,1
    0,79
    0,10
    III
    III
     
    Somonino
    Somonino, pon.oczyszczalni w Stawkach /67,6
    2004
    2,2
    16,0
    0,93
    0,10
    III
    III
     
     
    Somonino, pon.oczyszczalni w Stawkach /67,6
    2006
    2,6
    19,4
    0,93
    0,15
    III
    III
     
    Żukowo
    pow. uj Strzelenki / 45,3
    2004
    2,1
    18,9
    1,35
    0,17
    III
    III
     
     
    pow. uj Strzelenki / 45,3
    2005
    2,2
    19,7
    1,35
    0,12
    III
     
     
     
    pow. uj Strzelenki / 45,3
    2006
    1,6
    15,5
    1,14
    0,20
    III
    III
     
    Zukowo
    Lniska, pon.uj.Strzelenki42,6
    2004
    2,4
    26,2
    1,43
    0,14
    III
    III
     
     
    Lniska, pon.uj.Strzelenki42,6
    2005
    2,3
    17,0
    1,47
    0,18
     
     
     
     
    Lniska, pon.uj.Strzelenki42,6
    2006
    2,5
    22,8
    1,33
    0,16
    III
    III
    Klasztorna Struga
    Kartuzy
    pon.Jez.Klasztornego Duż./15,3
    2004
    5,7
    35,6
    2,09
    0,43
    III
    IV
     
     
    Lniska, pon.uj.Strzelenki42,6
    2006
    3,7
    36,7
    2,21
    0,41
    II
    IV
     
    Kartuzy
    pon.zrzutu z oczsz.w Kartuzach/14,0
    2004
    4,2
    34,2
    4,98
    0,36
    IV
    III
     
     
    pon.zrzutu z oczsz.w Kartuzach/14,0
    2006
    4,1
    42,0
    7,84
    0,26
    V
    IV
     
    Przodkowo
    pon.zrzutu z oczsz.w Przodkowie / 9,0
    2004
    2,7
    31,9
    2,47
    0,25
    IV
    III
     
     
    pon.zrzutu z oczsz.w Przodkowie / 9,0
    2006
    2,8
    27,2
    2,50
    0,27
    IV
    IV
    Mała Słupina
    Zukowo
    Żukowo,uj do Raduni/0,5
    2004
    2,5
    25,7
    2,31
    0,20
    IV
    III
     
     
    Żukowo,uj do Raduni/0,5
    2006
    2,3
    24,3
    1,84
    0,21
    IV
    III
    Strzelenka
    Żukowo
    Lniska uj.do Raduni / 0,5
    2004
    3,5
    31,7
    2,99
    0,23
    IV
    III
     
     
     
    2006
    4,4
    30,0
    2,74
    0,35
    IV
    IV
    Bukowina
    Sierakowice
    Pałubice
    2007
    5,8
    43,7
    3,69
    0,59
    non
    non
    Łeba
    Kartuzy
    Cieszenie / 108,2
    2000
    4,6
    31,3
    1,76
    0,07
    II
    II
       
    Cieszenie / 108,2
    2008 2,70 bd 1,65 0,28 bd bd
    Dębnica
    Kartuzy
    Sianowo / 0,2
    2000
    2,6
    22,5
    1,90
    0,12
    III
    II

    • jeziora
      Nazwa
      Klasa wód
      Rok badań
      Klasztorne Małe
      III/non/non
      91/96/00
      Ostrzyckie gmina Kartuzy
      III/II/III
      92/02/05
      Wielkie Brodno
      II/II
      90/01
      Małe Brodno
      II /II
      92/01
      Łapalickie
      II
      2000
      Rekowo
      II
      2000
      Sianowskie
      III
      2000
      Karczemne
      non /III
      91/96
      Klasztorne Duże
      III /III/?
      91/96/07
      Potęgowskie Duże gmina Kartuzy
      III
      1995
      Głębokie
      II
      1992
      Sitno
      II
      1992
      Tuchomskie gmina Żukowo
      non /III
      91/01
      Osowskie
      III
      1992
      Wysockie
      III
      1991
      Łapińskie
      III
      1991
      Głębokie gmina Żukowo
      II
      1992
      Łapino Dolne
      III
      1991
      Raduńskie Dolne
      II/II/II/II
      90/93/02/06
      Kłodno
      II/II
      90/01
      Białe gmina Chmielno
      II
      2000
      Ostrzyckie gmina Chmielno
      II /III
      92/02
      Małe Brodno
      II
      92/01
      Rekowo gmina Chmielno
      II
      2000
      Sianowskie
      III
      2000
      Tuchomskie gmina Przodkowo
       non /III
      91/01
      Otalżyno
      II
      2001
      Gowidlińskie
      II
      1997
      Białe gmina Sierakowice
      I
      1995
      Kamienickie
      III
      1995
      Potęgowskie Duże gmina Sierakowice
      III
      1995
      Święte
      Poza klasą
      1995
      Ostrzyckie gmina Somonino
      II
       
      Ostrzyckie gmina Stężyca
      II
      92/02
      Dąbrowskie
      II
      90/02
      Raduńskie Górne
      II /II
      90/93/02
      Patulskie
      III /III
      90/02
      Stężyckie
      II
      1990
      Gowidlińskie
      II
      1997
      Mausz Duży
      II
      1998
      Mausz Mały
      II
      1998
      Węgorzyno
      II
      1998

     Wyniki badań wykonanych przez WIOŚ w r.2008 zostaną podane w IV kw r.2009 

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    nie dotyczy

    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia:

    • wody roztopowe,
    • wody opadowe                  

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • brak

    Powiat Kościerski

    Wody powierzchniowe

    naturalne cieki wodne w granicach powiatu:

    nazwa

    długość [km]

    ujście

    rzeki

    Bibrowa

    3,9

    jezioro Wierzysko

    Bielawka

    1,7

    jezioro Bielawy

    Borowa

    6,8

    rzeka Pieliska

    Brzezinka

    1,3

    jezioro Brzezino

    Bułkownica

    3

    rzeka Wietcisa

    Dębrznica

    5

    rzeka Trzebiocha

    Dłużnica

    1,7

    rzeka Pieliska

    Graniczna

    0,9

    rzeka Pieliska

    Kamionka

    14,4

    jezioro Wierzchotek

    Leniwka

    7,4

    rzeka Wierzyca

    Mała Czarna Woda

    2,5

    rzeka Czarna Woda

    Mała Wierzyca

    16,4

    rzeka Wierzyca

    Młosinka

    0,5

    rzeka Zgrzyca

    Owśniczka

    9,7

    rzeka Pieliska

    Pieliska

    7,8

    jezioro Sudomie

    Przerębel

    2,3

    jezioro Słupinko

    Raknica

    5,4

    jezioro Garczyn

    Stara Rzeka

    0,5

    rzeka Wierzyca

    Studzienice

    2,1

    jezioro Wdzydze

    Trzebiocha

    4,5

    rzeka Czarna Woda

    Wda

    ok. 55

    rzeka Wierzyca

    Wierzyca

    64,3

    rzeka Wisła

    Wietcisa

    23,2

    rzeka Wisła

    Żołenka

    4

    rzeka Borowa

    strugi

    A-Konarzyny

    4,7

    jezioro Krąg

    C-Konarzyny

    2,9

    jezioro Krąg

    Czerniki

    5,3

    rzeka Mała Wierzyca

    Foshuta

    1,3

    struga Kotla

    Kiełpiny

    3,3

    jezioro Wdzydze

    Kobyle

    1,6

    rzeka Wierzyca

    Konitop

    3,9

    rzeka Czarna Woda

    Kotla

    7,3

    rzeka Wierzyca

    Niedamowo

    1,9

    jezioro Sobąckie

    Podleś

    0,3

    jezioro Zagnanie

    Ruda

    0,7

    rzeka Wierzyca

    Rybaki

    0,1

    jezioro Rybaki

    Szarlota

    0,9

    jezioro Osuszyno

    Szarlota C

    0,2

    struga Szarlota

    Szpon

    9,2

    rzeka Wietcisa

     

     kanały 

    Nazwa cieku

    Długość (km)

    Ujście

    Kanał Wdy

    około 6

    b. danych

    doprowadzalnik

     

    6,2

    rzeka Wierzyca

     

     

    Jeziora powyżej 5 ha:

    Lp. Nazwa jeziora Powierzchnia (ha) Głębokość max Przepływowe Kl.czystości /rok badań
    1 Gałęźne 8,93   nie  
    2 Kapliczne 4,79   tak  
    GMINA KOŚCIERZYNA
    1 Babiniec 5,9   nie  
    2 Białe 20,73   nie  
    3 Bibrowskie 6,02   tak  
    4 Borowe 28,17   tak  
    5 Chude 3,74   nie  
    6 Dębrzyno 14,66   tak  
    7 Długie 19,82   tak  
    8 Długie 19,51   nie  
    9 Długie 3,32   tak  
    10 Dobrogoszcz 56,55 6,6 nie  
    11 Gatno 81,72   tak II/06
    12 Garczyn 92 13,4 tak II,/97, III/05
    13 Głęboczko 8,15   nie  
    14 Gostomie 8,17   tak  
    15 Górne 19,68   tak  
    16 Graniczne 18,34   tak  
    17 Gubel 7,88   nie  
    18 Jelenie 73,75   tak II/06
    19 Jeziorko 3,78   tak  
    20 Kaliska 6,35   nie  
    21 Kramsko Duże 18,72   tak  
    22 Kramsko Małe 11,74   tak  
    23 Księże 6,79   tak  
    24 Małe 2,93   tak  
    25 Małe oczka 1,3   nie  
    26 Mieliste 12,16   nie  
    27 Mielnica 28,69   tak II/97
    28 Mielno 9,83   nie  
    29 Ogony 7,56   tak  
    30 Orzędno 8,45   nie  
    31 Osuszyno 85,45   tak II/97
    32 Płocice 11,1   nie  
    33 Przywidz 13,67   tak  
    34 Puc 11,88   tak  
    35 Rzeczyce 6,62   nie  
    36 Słupinko 30,04   tak II/94
    37 Sominko 37,27   nie  
    38 Strupino 50,67   nie  
    39 Sudomie 172,48 13 tak II/97
    40 Średnie 22,06   tak  
    41 Świniobudy 4,52   nie  
    42 Wdzydze 374,58 68 tak II,II/94,01
    43 Wętfie 5,91   nie  
    44 Wielkie Długie 7,09   tak  
    45 Wielkie Oczka 4,67   nie  
    46 Wielkie Płocice 6,54   nie  
    47 Wieprznica 70,5   tak  
    48 Wierzchołek 3,67   tak  
    49 Wierzysko 57,5 7,6 tak pk/96, 07/-
    50 Wrzecionek 2,19   nie  
    51 Zagnanie 151,82 19,5 tak pk/02
    52 Zakrzewie 12,4   nie  
    53 Żółnowo 29,1   tak II/97
    GMINA DZIEMIANY
    1 Biebrowo 12,26   nie  
    2 Bielawy 60,77   tak  
    3 Brzezinko 3,96   nie  
    4 Brzeźno 35,54   tak  
    5 Cheb 36,22 5,5 tak III/01
    6 Czarne 1,43   nie  
    7 Duży Zbełk 3,77   nie  
    8 Dywańskie 19,6   tak  
    9 Dzierstno 9,47   nie  
    10 Gogolino 7,04   tak  
    11 Krampe 9,17   nie  
    12 Lipno 50,1   tak  
    13 Motowęże 2,44   nie  
    14 Osty 31,54   tak  
    15 Radolino 6,32      
    16 Radolne 126,22   tak II/06
    17 Raduń 31,36   tak  
    18 Schodno 55,71   tak II/94, 07/-
    19 Słupinko 33,61   tak  
    20 Słupino 67,05   tak  
    21 Trzebunko 4,42   nie  
    22 Wdzydze 301,32 68 tak II,II, II/94,01, 06
    23 Wielkie Młosino 22,89   tak  
    24 Wielkie Sarnowicze 34,11   nie  
    25 Zator 2,75   nie  
    26 Żuno 36,01   nie II
    GMINA KARSIN
    1 Ciepłe 3,79      
    2 Czyste 39      
    3 Głochówko 3,6   tak  
    4 Grzybno 5,15      
    5 Joniko 2,73      
    6 Kociołek 1,87      
    7 Krzywe 4,92      
    8 Kukówko 1,88      
    9 Motowęże 1,3      
    10 Piaseczna 2,88      
    11 Polgoszcz 6,05      
    12 Pomarczyn 3,51      
    13 Swatki 6,69   tak  
    14 Syconki Małe 1,44      
    15 Syconki Wielkie 3,74      
    16 Umarłe 2,79      
    17 Wdzydzke 663,33 68 tak II,II, II /94,01, 06
    18 Wielewskie 164,09 40,5 tak I/02
    19 Zmarłe 7,75      
    GMINA LINIEWO
    1 Brzęczek 15,57   tak  
    2 Bukowina 8,42      
    3 Deka 10,82   tak  
    4 Duże 42,2   tak  
    5 Gackie 1,52   tak  
    6 Garczonki 15,31   tak  
    7 Gobrowo 15,21      
    8 Liniewskie 49,18 8 tak  
    9 Lonka 7,49   tak  
    10 Polaszkowskie 78,86   tak III/06
    11 Przybroda 10,97   tak  
    12 Skorzewno 6,59      
    13 Sobąckie 99,11 28,4 tak II/06
    14 Starowieckie 31,76   tak  
    15 Szklanka 3,96   nie  
    GMINA LIPUSZ
    1 Karpno 37,82   tak  
    2 Konitop 4,91   tak  
    3 Kutkówko 3,14   nie  
    4 Lubiszewskie 78,72   tak  
    5 Osty 10,94   tak  
    6 Płocice 20,74   nie  
    7 Sarnowicze Małe 14,39   tak  
    8 Skrzynki Duże 13,29   tak  
    9 Skrzynki Małe 4,89   tak  
    10 Trawice 13,74   tak  
    11 Wieckie 94,16 10,2 tak  
    12 Wyrówno 51,91 5,6 tak  
    GMINA NOWA KARCZMA
    1 Barkocińskie 12,24   tak  
    2 Będomińskie Duże 7,81   tak  
    3 Będomińskie Małe 3,39   tak  
    4 Grabowskie 139,92 28,1 tak III/02
    5 Kamionki Duże 36,91      
    6 Kamionki Małe 21,48      
    7 Lubańskie 7,49   nie  
    8 Psinko 13,09      
    GMINA STARA KISZEWA
    1 Białe Błota 8,79      
    2 Chądzie 9,46      
    3 Czerwonko 22,42   tak II/96
    4 Czyżon 29,42      
    5 Długie 10,41   tak  
    6 Długie 13,05      
    7 Drzęszczno 39,29      
    8 Grzybno 13,87      
    9 Hutowe 119,24 10 tak III/06
    10 Kozielnia 22,25      
    11 Krąg 162,78 2 tak pk
    12 Lemańskie 4,29      
    13 Pani 8,7      
    14 Piaseczno 19,28     I
    15 Polaszkowskie 48,05 10 tak II/ ?, III/06
    16 Prusionki Małe 6,76      
    17 Prusionki Wielkie 10,74      
    18 Przywłóczno 33,58 10,9 tak III/96
    19 Strugi 23,23      
    20 Wielkie 31,93      
    21 Wierzchul 35,77   tak  
    22 Wygonin 40,34 24,8    
    23 Wykowo 5,37      
    24 Wyspa 12,59      

    pk-pozaklasowe, odpowiada oznaczeniu non-nie odpowiadający normom.

    Dla badań wykonanych w r. 2007 nie określono klasyfikacji jezior z powodu zmiany procedury w związku z wejściem w życie  Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

     

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • oczyszczalnia ścieków w Kościerzynie - rzeka Bibrowa
    • oczyszczalnia ścieków we Wdzydzach - jezioro Gołuń
    • oczyszczalnia ścieków w Wielkim Klinczu - rzeka Wierzyca
    • oczyszczalnia ścieków w Łubianie - rzeka Pilica
    • oczyszczalnia ścieków w Dziemianach - rzeka Przerębel
    • oczyszczalnia ścieków w Orlu - poprzez kanał "A" do rzeki Małej Wierzycy
    • oczyszczalnia ścieków w Lipuszu - rzeka Wda-Czarna Woda
    • oczyszczalnia ścieków w Lubaniu - rzeka Leniwka
    • oczyszczalnia ścieków w Starej Kiszewie - rzeka Wierzyca
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

    Zakres monitoringu i wyniki badań cieków wodnych prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku podano niżej
    Informację o badaniu i ocenie jezior podano wyżej.

    Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe )
    Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.
     Dla badań z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

     

    Rzeka

    Gmina

    Punkt kontr./

    ost. rok

     

     

    Wyniki badań

     

     

    Klasyf. og.

     

     

    km rzeki

    badań

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    St. sanit.

     

    Wda

    Lipusz

    Lipusz / 176,4

    2000

    2,4

    17,9

    1,20

    0,08

    III

    II

     

    Karsin

    Borsk / 151,0

    2000

    2,3

    12,5

    0,96

    0,06

    II

    II

    Trzebiocha

    Kościerzyna

    Korne / 17,0

    2000

    2,3

    15,6

    1,20

    0,08

    III

    II

     

     

    Loryniec / 4,5

    2000

    2,3

    15,6

    1,09

    0,06

    II

    II

    Wierzyca

    Nowa Karczma

    pow.Grabowa

    2002

    7,5

    32,3

    3,06

    0,94

    III

    non

     

    Kościerzyna

    Wlk.Klincz/143,6

    2002

    2,1

    24,1

    2,86

    0,28

    II

    III

     

    Kościerzyna

    pow.jez.Wierzysko / 136,0

    2002

    1,7

    24,0

    3,04

    0,25

    II

    III

     

    Kościerzyna

    Sarnowy/124,3

    2002

    4,2

    25,3

    2,40

    0,2

    II

    non

     

    Kościerzyna

    Nowa Kiszewa / 116,8

    2002

    3,9

    25,0

    1,94

    0,18

    II

    non

     

    St.Kiszewa

    Jaroszewy / 86,9

    2002

    4,0

    25,8

    2,00

    0,15

    III

    non

    Dopływ spod Lubania

    Kościerzyna

    uj.do Wierzycy

    2002

    4,8

    34,9

    7,28

    0,39

    III

    non

    Mała Wierzyca

    St. Kiszewa

    uj.do Wierzycy

    2002

    3,5

    25,8

    1,43

    0,12

    III

    III

     Badania rzek - rok 2005,2006,2007

     

    Rzeka

    Punkt kontrolny

    Rok

    Km

    Wynik średni

    Klasa czystości

     

     

     

     

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    sanitarna

    ogólna

    Wierzyca

    Powyżej Grabowa

    2005

    152.5

    1,7

    19,3

    1,85

    0,18

    III

    III

     

    Powyżej Jeziora Wierzysko

    2005

    134.8

    2,6

    17,5

    2,89

    0,23

    IV

    III

     

    Sarnowy

    2005

    124.3

    4,6

    23,5

    2,87

    0,33

    III

    IV

     

    Nowa Kiszewa

    2005

    116.8

    3,1

    22,6

    1,94

    0,26

    III

    III

     

    Nowa Kiszewa

    2007

    116.8

    3,2

    26,8

    1,98

    0,32

    II

    IV

     

    Jaroszewy

    2005

    86.9

    2,9

    19,7

    1,67

    0,22

    III

    III

    Dopływ spod Lubania

    Ujście do Wierzycy

    2005

    0.5

    2,8

    20,1

    6,55

    0,33

    IV

    IV

    Mała Wierzyca

    Uj. do Wierzycy w m. Zamek Kiszewski

    2005

    0.5

    2,6

    19,4

    1,22

    0,17

    III

    III

    Mała Wierzyca

    Pałubin

    2007

    1.4

    2,2

    26,4

    1,35

    0,13

    III

    III

    Wda

    Lipusz

    2006

    176,4

    2,3

    18,06

    0,89

    0,11

    III

    III

     

    Borsk

    2006

    151,0

    1,4

    17,7

    0,79

    0,10

    III

    II

     

    Klonowice

    2006

    134,6

    2,0

    15,3

    0,78

    0,19

    II

    II

    Trzebiocha 

    Korne

    2006

    17,0

    2,2

    19,1

    1,07

    0,11

    II

    II

     

    Loryniec

    2006

    4,5

    3,3

    19,6

    0,99

    0,11

    II

    III

    Wyniki badań wykonanych przez WIOŚ w r.2008 zostaną podane w IV kw.r.2009

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    Nie dodtyczy

    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia:

    • wody roztopowe
    • wody opadowe

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe: nie
    • retencja -rezerwowa [m³]: tak, brak danych o ilości

    Powiat Kwidzynski

    Wody powierzchniowe

     

    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu

    Nazwa
    Długość [km]
    Ujście
    Gardęga
    9,9
    Osa
    Cyganówka
    21,5
    Liwa
    Struga Krzeszowska
    1,7
    Liwa
    Struga Podstolińska
    10,5
    Liwa
    Wandówka
    11,4
    Liwa
    Liwa
    105,7
    Nogat

    •  kanały powyżej 2km

    Nazwa
    Dlugosc
    Ujscie
    Kanal Palemona
    18,5
    Liwa
    Jajło I
    2.3
    Liwa
    Jajło II
    2,2
    Liwa
    Jajło III
    3,3
    Liwa
    Jajło IIIa
    2,7
    Liwa
    Jajło IV
    5,1
    Liwa
    Jajło V
    2,3
    Liwa
    Olszanski
    5,7
    Liwa
    Sadlinski
    8,8
    Liwa
    Skumanda I
    1,6
    Liwa
    Skumanda II
    3,2
    Liwa
    Skumanda III
    2,6
    Liwa
    Skumanda IV
    3,5
    Liwa
    Szkolny
    4,3
    Liwa
    Ceglowy
    8,9
    Liwa
    Korzeniewski
    6,3
    Liwa
    Polny
    4
    Liwa
    Stary Nogat
    5,9
    Liwa
    Reja
    5,7
    Liwa
    Reja
    4,5
    Liwa
    Reja
    2
    Liwa
    Reja
    3,3
    Liwa

    •  jeziora powyżej 5 ha

    Nazwa
    Powierzchnia [ha]
    Glebokosc max
    Przeplywowe
    Dzierzgon
    892,6
    10
    tak
    Mateczne- Grazynowskie
    168
    3
    tak
    Orkusz
    82,7
    5
    tak
    Liwieniec
    81,2
    2,4
    tak
    Burgale
    80
    4
    tak
    Sowica
    77,8
    4
    tak
    Jezewo
    18,3
    2,5
    nie
    bez nazwy Rakowiec
    7,3
    2,5
    -
    bez nazwy Matki
    37,8
    2
    -
    bez nazwy Glina
    7
    5
    -
    Kucki
    188
    21
    tak
    Klasztorne
    83,6
    20
    tak
    Czarne
    76,3
    8
    -
    Lesne
    38,9
    16
    tak
    Sarnówek
    22,6
    7
    nie
    Czarne Male
    21,4
    8
    -
    Rybno
    19
    4
    nie
    Plinskie
    15,8
    2,4
    tak
    Morawy
    12,2
    10
    tak
    Wandowo
    9,2
    11
    tak
    Kamien
    5,1
    5
    -

     

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika

     Wisła, jeziora w zlewni rzeki Osy, Gardęga, Podstolińska Struga, Kanał Graniczny, Struga Krzeszowska ,Cyganówka, rowy melioracyjne w     zlewni rzeki Liwy, Mały Kanał Nogatu.

    Monitoring jakości wody

    brak danych

    Monitoring jakości wody

    Dla badań wykonanych w r. 2004 , 2005 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.

     

    Rzeka
    Gmina
    Punkt kontr./
    ost. rok
     
     
    Wyniki badań
     
     
    Klasyf. og.
     
     
    km rzeki
    badań
    BZT5
    ChZT
    Nog
    Pog
    St. sanit.
     
    Liwa
    Prabuty
    pow.Prabut / 75,0
    1999
    2,8
    34,0
    1,82
    0,3
    II
    non
     
    Prabuty
    pon.Prabut / 62,5
    1999
    2,6
    35,6
    4,09
    0,27
    III
    non
     
    Kwidzyn
    pow.Kwidzyna / 37,8
    1999
    2,8
    32,3
    2,37
    0,27
    non
    non
     
    Kwidzyn
    Rozpędziny / 28,5
    1999
    2,8
    31,8
    2,48
    0,27
    III
    non
     
    Kwidzyn
    Mareza / 21,6
    1999
    3,3
    30,0
    2,69
    0,26
    III
    non
     
    Ryjewo
    Benowo / 5,0
    1999
    3,6
    30,1
    3,39
    0,28
    III
    non
    Podstolińska Struga
     Ryjewo
    uj.do Liwy w Barcicach / 0,5
    1999
    5,9
    37,7
    10,70
    0,47
    III
    non
     

    Rzeka
    Gmina
    Punkt kontr./
    ost. rok
     
     
    Wyniki badań
     
     
    Klasyf. og.
     
     
    km rzeki
    badań
    BZT5
    ChZT
    Nog
    Pog
    St. sanit.
     
    Liwa
    Prabuty
    pow.Prabut / 75,0
    2005
    2,0
    27,5
    1,49
    0,24
    II
    III
      Prabuty pow.Prabut / 75,0 2008 2,7 bd 1,99 0,228 bd  
     
    Prabuty
    pon.Prabut / 62,5
    2005
    4,3
    41,1
    1,87
    0,22
    II
    IV
      Prabuty Szramowo/65/3 2008 3,5 bd 1,76 0,142 bd  
     
    Kwidzyn
    pow.Kwidzyna / 37,8
    2005
    2,9
    32,2
    1,95
    0,23
    III
    III
     
    Kwidzyn
    Rozpędziny / 28,5
    2005
    3,7
    29,5
    2,37
    0,27
    V
    III
     
    Kwidzyn
    Mareza / 21,6
    2005
    3,7
    29,5
    2,37
    0,27
    V
    III
     
    Ryjewo
    Benowo / 5,0
    2005
    3,5
    26,2
    2,28
    0,24
    IV
    IV
      Ryjewo Piekło/0,1 2008 2,6 bd 2,47 0,220 bd  
    Dopływ spod Wanadowa Kw-Prabuty Jurandowi/0,0 2008 3,2 bd 8,26 0,760 bd  
    Podstolińska Struga
     Ryjewo
    uj.do Liwy w Barcicach / 0,5
    2005
    4,4
    25,0
    3,87
    0,46
    IV
    IV
    Kanał Palemona Kwidzyń Kwidzyń/0,0 2008 3,1 bd 2,44 0,186 bd  
    Cyganka Kwidzyń Kwidzyń/0,0 2008 2,8 bd 4,84 0,304    

    • jeziora

    Nazwa
    Klasa wód
    Rok badań
    Burgale
    II/III
    91/97
    Czarne
    III
    96
    Czarne Dolne
    NON
    97
    Dzierzgon
    III /III/III
    91/98/04
    Mateczne - Grazynowskie
    III/III
    93/94
    Klasztorne
    III
    95
    Kucki
    III/III
    95/04
    Lesne
    III
    95
    Liwieniec
    III
     
    Morawy
    II
    96
    Orkusz
    NON/III
    90/93
    Plinskie
    III
    96
    Rybno
    III
    97
    Sarnówek
    III
    95
    Sowica
    NON/III
    91/97
    Wandowskie
    NON
    97

     

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    nie dotyczy

    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia: 

    •  wody roztopowe
    • wody opadowe

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe / retencja –rezerwowa [m³]   
    • wały przeciwpowodziowe na rzekach: Wiśle, Gardędze, Cyganówce, Liwie i Kanale Reja A
    • zbiorniki retencyjne: jez. Dzierzgoń; przy elektrowniach wodnych: Nowy Młyn, Młynisko, Szadowo, Borowy Młyn

    Powiat Lęborski

    Wody powierzchniowe

     

    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu o długości powyżej 2km:

    nazwa
    długość (km)
    ujście
    rzeka Łeba
    44,3
    jezioro Łebsko
    rzeka Okalica
    17,6
    rzeka Łeba
    rzeka Kisewa
    8,3
    rzeka Łeba
    rzeka Pogorzelica
    6,2
    rzeka Łeba
    rzeka Unieszynka
    9,1
    rzeka Pogerzelica
    rzeka Bukowina
    16,3
    rzeka Łupawa

    •  kanały o długości powyżej 2km:

    nazwa
    długość (km)
    ujście
    Kanał Przyłebski
    17,5
    rzeka Łeba
    Kanał Breński
    6,7
    rzeka Łeba
    Kanał Żarnowiecki
    7,0
    jezioro Łebsko
    Kanał Chełst
    3,0
    rzeka Łeba
    Kanał Luciński
    3,2
    jezioro Łebsko
    Kanał Pompowy
    6,6
    kanał Przyłebski

    •  jeziora powyżej 5 ha:

    nazwa
    powierzchnia [ha]
    głębokość maks. [m]
    przepływowe
    klasa wód/rok badań
    Jezioro Lubowidzkie
    153,47
    15,6
    tak
    II-III/91-95
    II/2005
    Jezioro Sarbsk
    40,57
    2,8
    tak
    III/95
    Jezioro Oskowo
    17,32
    8,5
    nie
    -
    Jezioro Brody
    /Żurawie/
    11,47
    7,8
    tak
    -
    Jezioro Łebsko
    7600
    6,3
    tak
    III/95
    Jezioro Gardno
    2500
    2,6
    tak
    non-III/91-96

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • Rzeka Łeba,
    • Rzeka Kisewa,
    • Struga Białogardzka,
    • Rzeka Okalica,
    • Rzeka Bukowina,
    • Rzeka Reknica,
    • Rzeka Czarny Potok (gm. Cewice)
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

     Badania wód powierzchniowych prowadzi WIOŚ w Gdańsku, Oddział w Słupsku.
    Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
     Dla badań wykonanych w r. 2004 i w latach następnych zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.
    Dla badań  cieków wodnych z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

    Rzeka
    Gmina
    Punkt kontr./
    ost. rok
     
     
    Wyniki badań
     
     
    Klasyf. og.
     
     
    km rzeki
    badań
    BZT5
    ChZT
    Nog
    Pog
    St. sanit.
     
    Bukowina
     
     
     
    Cewice
     
    Cewice
     
     
     
    Siemirowice     / 11,4
    Siemirowice / 11,4
    2001
     
    2008
    5,8
     
     6,06
    33,0
     
    bd 
    2,34
     
    1,20 
    0,21
     
    0,173 
    III
     
    bd 
    III
     
    bd 
     
    Cewice
    Oskowo / 5,7
    2001
    5,5
    31,8
    2,22
    0,22
    non
    III
    Łeba Kartuzy Cieszenie'106,0 2008 4,3 bd 1,63 0,07 bd bd
      Wejherowo Bożepole Wlk.74,7 2008 3,77 bd 2,25 0,377 bd bd
    Łeba
    Nowa Wieś L.
    Lęb.Mosty / 57,8
    2000
    2,7
    17,4
    1,92
    0,12
    III
    II
     
     
    Lęb.Mosty / 57,8
    2005
    2,2
    14,5
    1,9
    0,11
    III
    III
     
    Nowa Wieś L.
    pon. Lęborka / 52,4   
    2000
    2,7
    18,2
    2,07
    0,18
    non
    II
     
     
    Chocielewko / 46,6   
    2005
    2,9
    31,3
    2,7
    0,25
    IV
    III
     
     
     
    Cecenowo/25,5
    2005
    2,4
    21,8
    2,5
    0,14
    IV
    III
     
    Wicko
    Cecenowo/25,5
    2006
    2,47
    19,8
    2,43
    0,134
    IV
    III
     
     
    Cecenowo/25,5
    Cecenowo/25,5
    2007
    2008
    2,46
    3,52 
    26,8
    7,21 
    2,80
    2,25 
    0,14
    0,125 
    IV
    bd 
    IV
    bd 
      Wicko Łeba/2.0 2000 5,4 71,4 2,48 0,17 III  
      Wicko Łeba/2,0 2008 5,5 11,85* 1,71 0,188 bd bd
    Okalica Nowa Wieś L. Lębork/0,1 2008 3,31 bd 2,03 0,146 bd

    bd

    Pogorzelica Nowa Wieś L. Pogorzelice1,5 2008 4,23 bd 1,31 0,106 bd bd
    Chełst Wicko Ulinia/9,3 2008 3,97 bd 2,16 0,104 bd bd

    *ChZTMn

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    Długość wybrzeża morskiego w granicach administracyjnych powiatu: 12,7 km.

    Długość wybrzeża, gdzie ze względów sanitarnych możliwe jest uruchomienie kąpielisk - Łeba ok. 3 km .  
    Według komunikatu Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku nr 1/2012 z dnia 29.06.2012r. SE.NS.30.9022.4711.8.2012.MS dopuszczono organizowanie kąpielisk w miejscowości Łeba 
     

     

    L.p.
    Nazwa akwenu
    Gmina
    Lokalizacja
    1
    Morze Bałtyckie
    Łeba
    Kąpielisko centralne przy plaży „A” na prawo od kanału portowego do hotelu „Neptun (przydatne)
    2
    Morze Bałtyckie
    Łeba
    Kąpielisko przy plaży „B” przy Ośrodku Wczasowym „Chaber” (przydatne)
    3
    Morze Bałtyckie
    Łeba
    Kąpielisko przy plaży „C” na wschód od hotelu „Neptun” do OW „Górnik”(przydatne)

     

    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia:

    • wody morskie
    • wody roztopowe
    • wody opadowe

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe: tak
    • retencja -rezerwowa [m³]: 37.400 - zbiornik Lędziechowo

    Powiat Malborski

    Wody powierzchniowe
    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu:

     

     

    nazwa długość (km) ujście
    Wisła 20,7 km Morze Bałtyckie
    Nogat 30,6 km Zalew Wiślany
    Jeziorna Łacha 14,12 km Rzeka Duża Święta
    Duża Święta 30,16 km Rzeka Szkarpawa
    Mała Święta 19,51 km Rzeka Duża Święta
    Tyna Górna 6,12 km Jezioro Drużno
    Tyna Dolna 10,49 km Rzeka Tyna Mała
    Tyna Mała 6,75 km Rzeka Tyna Górna
    Fiszewka 3,6 km Kanał Elbląski

     

    • kanały o długości powyżej 2 km

     

    nazwa długość (km) ujście
    Kanał Juranda 4,83km Rzeka Nogat
    Kanał Ulgi 4,75 km Rzeka Nogat
    Kanał Świerkowski 12,77 km Rzeka Duża Święta
    Kanał A Bystrze 5,86 km Jeziorna Łacha
    Kanał Panieński 16,55 km Kanał Myszewski
    Dębińska Struga 8,36 km Rzeka Duża Święta
    Kanał Stary Nogat 12,94 km przekop Rzeki Fiszewki

     

    • jeziora powyżej 5 ha:

     

    nazwa długość (km) ujście
    Lubstowo 5,05 ha nieprzepływowe
    Mątowy Wielkie 16,68 ha nieprzepływowe
    Mątowy Długie 9,57 ha nieprzepływowe
    Gnojewo 7,76 ha nieprzepływowe

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • Przedsiębiorstwo „Nogat” Kałdowo Wieś – rzeka Nogat w km 19+900,
    • Oczyszczalnia ścieków w Starym Polu – rów melioracyjny w odległości około 50 m od kanału Stary Nogat,
    • Oczyszczalnia ścieków w Miłoradzu  - rzeka Duża Święta w km 6+500,
    • Oczyszczalnia ścieków w Lipince – kanał panieński w km 19+200.
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

    Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań

    prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III

    wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
     Dla badań wykonanych w r. 2004 i później zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284,

    które obowiązywało do końca r.2004.
     

    Rzeka

    Gmina

    Punkt kontr./

    ost. rok

     

     

    Wyniki badań

     

     

    Klasyf. og.

     

     

    km rzeki

    badań

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    St. sanit.

     

    Wisła Miłoradz Most Knibawski-reper / 903,0 2006 4,2 34,4 2,61 0,32 III IV

    Nogat

    Malbork

    pow.Malborka / 46,0

    1999

    2,0

    30,0

    2,58

    0,2

    non

    non

     

    Malbork

    pon.Malborka / 38,5

    1999

    4,3

    29,5

    3,04

    0,25

    non

    non

     

    Malbork

    pon.Malborka, Janówka / 38,5

    2004

    4,7

    28,1

    2,16

    0,19

    IV

    IV

    Kanał Juranda

    Malbork

    uj.do Nogatu / 0,1

    1999

    8,9

    42,0

    4,11

    0,89

    non

    non

    Tuga

    Nowy Staw

    pow.Nowego Stawu / 28,5

    2000

    2,3

    26,1

    1,58

    0,12

    III

    III

     

    Nowy Staw

    pon.Nowego Stawu / 25,5

    2000

    2,8

    26,4

    2,05

    0,15

    III

    non

    Mała Swięta

    Nowy Staw

    uj.do Tugi Nowy Staw

    2000

    2,2

    24,3

    1,66

    0,12

    II

    non

    Dębińska Struga

    Nowy Staw

    uj.do Tugi Nowy w Dębinie

    2000

    6,5

    52,8

    5,18

    o,52

    non

    non

    Kanał Swierkowski

    Nowy Staw

    uj.do Tugi w Chlebówce / 1,0

    2000

    4,7

    37,9

    2,41

    0,42

    II

    non

    Nogat   Biała Góra/61,5 2005 3,3 25,1 2,43 0,18 IV III
      Malbork pow.Malborka / 46,0 2005 2,8 23,2 1,97 1,30 III III
      Malbork pon.Malborka, Janówka / 38,5 2005 4,1 32,0 2,19 0,19 III IV
      Malbork pon.Malborka, Janówka / 38,5 2006 3,0 40,3 0,90 0,12 IV IV
      Malbork pon.Malborka, Janówka / 33,5 2008 3,8 bd 2,67 0,205 bd  
    Kanał Juranda Malbork uj.do Nogatu / 0,1 2005 15,4 67,7 1,87 0,82 V V
    Biały Rów   Poniżej oczyszczalni w Sztumie 2005 13,5 64,1 9,21 1,76 IV V
        Koniecwałd-2,2 2005 10,2 60,2 4,14 1,06 IV V
    Młynówka Malb. Malbork Grobelno/0,0 2008 3,6 bd 9,49 1,658 bd  

     

    • jeziora: ze względu na małą powierzchnię jezior na terenie powiatu malborskiego nie są objęte kontrolą.

     

    Rzeka

    Punkt kontrolny

    Km

    Wynik średni

    Klasa czystości

    Rodzaj

     

     

     

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    sanitarna

    ogólna

    monitoringu

    Nogat

    Biała Góra

    61.5

    3,3

    25,1

    2,43

    0,18

    IV

    III

    Reg.

     

    Powyżej Malborka

    46.0

    2,8

    23,2

    1,97

    1,30

    III

    III

    Reg.

     

    Janówka, poniżej Malborka

    38.5

    4,1

    32,0

    2,19

    0,19

    III

    IV

    Reg.

    Kanał Juranda

    Ujście do Nogatu

    0.1

    15,4

    67,7

    1,87

    0,82

    V

    V

    Reg.

    Biały Rów

    Poniżej oczyszczalni w Sztumie

    6.5

    13,5

    64,1

    9,21

    1,76

    IV

    V

    Reg.

     

    Koniecwałd

    2.2

    10,2

    60,2

    4,14

    1,06

    IV

    V

    Reg.

    W r. 2007 WIOŚ nie prowadził badań na rzekach powiatu malborskiego.
    Wyniki badań wykonanych w  roku 2008 zostaną podane w IV kw.r.2009

     

     

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    nie dotyczy

    Zagrożenie powodziowe
    • typ zagrożenia:
      • wody roztopowe
      • wody opadowe
    • sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:
      • wały przeciwpowodziowe

    Powiat Nowodworski

    Wody powierzchniowe
    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu
      •     nazwa rzeka Wisła długość (km) 25 km, ujście Zatoka Gdańska
      •     nazwa rzeka Nogat długość (km) 23 km, ujście Zalew Wiślany
      •     nazwa rzeka Szkarpawa długość (km) 20,5 km, ujście Zalew Wiślany
      •     nazwa rzeka Wisła Królewiecka długość (km) 11,5 km, ujście Zalew Wiślany
      •     nazwa rzeka Tuga długość (km) 21 km, ujście rzeka Szkarpawa dalej Zalew Wiślany
    • kanały o długości powyżej 2 km
      •     nazwa kanał Linawa długość (km) 22,5 km, ujście rzeka Szkarpawa
      •     nazwa Kanał Panieński długość (km) 15 km, ujście rzeka Szkarpawa
      •     nazwa Kanał Drzewny długość (km) 3,5 km, ujście Kanał Panieński

    Na terenie Powiatu Nowodworskiego istnieją 102 kanały o łącznej długości 413,5 km.

    • jeziora powyżej 5 ha – nie występują
    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • Rów melioracyjny, Kanał Panieński, Zalew Wiślany;
    • Kanał melioracyjny „C”, Zalew Wiślany;
    • Zalew Wiślany;
    • Kanał Struga Ostaszewska, rzeka Linawa
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

     Monitoring jakości wody nie jest prowadzony przez powiat i gminy.
    Monitoring w rzekach prowadzi WIOŚ w Gdańsku. Dane niżej.
    Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg. Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503:
    według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).

    Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.

     

    Rzeka
     
    Gmina
     
    Punkt kontr./
    km rzeki
    ost. rok
    badań
     
     
    Wyniki badań
     
     
    Klasyf. og.
     
    BZT5
    ChZT
    Nog
    Pog
    St. sanit.
    Zalew Wiślany
    Sztutowo Krynica
    10 punktów pomiarowych
    2003
    3,0
    49,8
    1,86
    0,19
    I
    wyniki średnie z 10 pkt., udział wody morskiej- bez klasyf.
    Wisła
    Nowy Dwór
    Kiezmark - reper / 926
    2004
    2005
    2007
    3,4
    3,2
    2,8
    28,2
    23,6
    31,3
    2,52
    2,33
    2,51
    0,20
    0,16
    0,18
    III
    III
    III
    III
    III
    III
    Szkarpawa
     
     
    Stegna
    Drewnica / 23,3
    2004
    3,3
    28,0
    1,98
    0,13
    III
    III
    Stegna
    Rybina / 11,6
    2004
    2,9
    36,0
    2,19
    0,1
    II
    III
    Nowy Dwór
    Osłonka / 2,0
    2004
    2,0
    36,0
    1,61
    0,14
    II
    III
      Nowy Dwór Osłonka/2,0 2008 2,5 bd 2,28 0,192 bd  
    Wisła Królewiecka
    Sztutowo
    Sztutowo / ,0
    2004
    3,0
    39,5
    2,76
    0,13
    III
    IV
        Stegna dopływ z polderu / 0,2 2008 4,6 bd 6,25 0,309 bd  
        Sztutowo / 5,0 2008 3,1 bd 3,12 0,189 bd  
    Linawa
    Stegna
    Chłodniewo/0,1
    2004
    2,6
    36,2
    2,66
    0,11
    III
    III
    Tuga
     
     
    Nowy Dwór
    pow.Nowego Dworu / 12,5
    2000
    1,8
    24,4
    1,67
    0,11
    III
    III
    Nowy Dwór
    pon. Nowego Dworu / 10,0
    2004
    2,0
    31,1
    1,77
    0,13
    III
    III
    Stegna
    Tujsk / 2,2
    2004
    2,5
    24,8
    1,66
    0,12
    III
    III
    Kanał Panieński
     
    Nowy Dwór
    Solnica / 10,0
    2000
    2,2
    29,2
    2,10
    0,11
    II
    III
    Nowy Dwór
    Marzęcino / 4,0
    2000
    4,7
    34,6
    4,07
    0,22
    III
    non
    Kanał Panieński
    Nowy Dwór
    Osłonka / 0,1
    2004
    4,3
    41,2
    3,25
    0,16
    III
    IV

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli
    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia:

    • wody morskie,
    • wody roztopowe,
    • wody opadowe    

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe

    Powiat Pucki

    Wody powierzchniowe

     

    ·       naturalne cieki wodne w granicach powiatu:

    nazwa
    długość [km]
    ujście
    Czarna Woda
    19,9
    Morze Bałtyckie
    Karwianka
    10
    Morze Bałtyckie
    Płutnica
    9
    Morze Bałtyckie
    Gizdepka
    8,4
    Morze Bałtyckie
    Reda
    8,1
    Morze Bałtyckie
    Struga Białogórska
    7,7
    Morze Bałtyckie
    Piaśnica
    7,5
    Morze Bałtyckie
    Zagórska Struga
    6,6
    Morze Bałtyckie
    Struga Bychowska
    6,2
    Morze Bałtyckie

    ·       kanały:

    nazwa
    długość [km]
    KANAŁ A - WIERZCHUCIŃSKIE BŁOTA
    32
    KANAŁ NR 1 - WIERZCHUCIŃSKIE BŁOTA
    3
    KANAŁ NR 4 - WIERZCHUCIŃSKIE BŁOTA
    5
    KANAŁ NR 5 - WIERZCHUCIŃSKIE BŁOTA
    3
    KANAŁ POMPOWY - WIERZCHUCIŃSKIE BŁOTA
    38
    KANAŁ BIAŁOGÓRSKI
    32
    KANAŁ A ŻARNOWIECKIE BŁOTA
    51
    KANAŁ B ŻARNOWIECKIE BŁOTA
    36
    KANAŁ C ŻARNOWIECKIE BŁOTA
    31
    KANAŁ A-I ŻARNOWIECKIE BŁOTA
    22
    DOPROWADZALNIK D ŻARNOWIECKIE BŁOTA
    63
    KANAŁ POMPOWY WIERZCHUCIŃSKIE BŁOTA
    45
    KANAŁ D KARWIEŃSKIE BŁOTA
    364
    KANAŁ BIELAWSKIE BŁOTA
    37
    KANAŁ MŁYŃSKI
    61
    KANAŁ POMPOWY
    23
    KANAŁ B PUCKIE BŁOTA
    38
    KANAŁ D BIELAWSKIE BŁOTA
    22
    KANAŁ B BIELAWSKIE BŁOTA
    36
    KANAŁ A ŻELISTRZEWO
    98
    KANAŁ MRZEZINO
    65
    KANAŁ A MRZEZINO
    30
    KANAŁ A REKOWO
    32
    KANAŁ B REKOWO
    35
    KANAŁ ŁYSKI
    25
    KANAŁ A WŁADYSŁAWOWO
    57
    KANAŁ C WŁADYSŁAWOWO
    23
    KANAŁ ŁYSKI KOSAKOWO
    24
    KANAŁ KONITOP LENIWY
    28
    KANAŁ B-4 KOSAKOWO
    38
    KANAŁ B-5 KOSAKOWO
    39

    ·       jeziora powyżej 5 ha:
    ·      nazwa DOBRE, powierzchnia 10 (km²), przepływowe – nie
    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • Oczyszczalnia Swarzewo - Morze Bałtyckie;
    • GOŚ Dębogórze- Zatoka Pucka, rejon Mechelinek;
    • Oczyszczalnia w Jastrzębiej – Górze - rzeka Czarna Woda
    • Biologiczna Oczyszczalnia Ścieków, lokalizacja Jurata - Zatoka Gdańska
    • Oczyszczalnia ścieków w Białogórze - rzeka Struga Białogórska
    • Oczyszczalnia ścieków w Krokowej -rzeka Karwianka
    • Oczyszczalnia ścieków Żarnowiec - rzeka Piaśnica
    • Oczyszczalnia ścieków Strefa Ekonomiczna Żarnowiec - rzeka Piaśnica
    • Oczyszczalnia Rekowo Górne - rzeka Reda
    • Oczyszczalnia Darżlubie - rzeka Płutnica
    • Oczyszczalnia Celbowo - kanał melioracyjny
    • Oczyszczalnia Hel- Zatoka Gdańska
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

    Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej- klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe )

    Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004. Dla badań  cieków wodnych z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008. 

    Rzeka

    Gmina

    Punkt kontr./

    ost. rok

     

     

    Wyniki badań

     

     

    Klasyf. og.

     

     

    km rzeki

    badań

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    St. sanit.

     

    Gizdepka

    Puck

    uj.do Zatoki Puc.

    2004

    3,0

    26,8

    2,35

    0,25

    IV

    III

      Puck Osłonino/0,6 2007 3,3 33,3 2,41 0,46 IV IV

    Karwianka

    Władysławowo

    uj.do Bałtyku w Karwi / 0,1

    2004

    2,7

    34,2

    1,77

    0,32

    III

    IV

      Władysławowo uj. do Bałtyku w Karwi / 0,1 2008 4,5 bd 8,25 0,921 bd  

    Płutnica

    Puck

    uj do Zatoki Puc.

    2004

    2,6

    36,0

    2,02

    0,21

    IV

    IV

      Puck Puck/0,3 2007 2,5 38,0 2,03 0,30 IV IV
      Puck Puck/0,3 2008 2,8 13,41* 2,27 0,233 bd  

    Reda

    Puck

    uj.do Zatoki Puckiej w Mrzezinie /2,6

    2004

    2,6

    22,5

    1,60

    0,14

    III

    III

    Reda Puck

    uj.do Zatoki Puckiej w Mrzezinie /2,6

    2005 2,3 18,5 1,49 0,14 IV III
    Reda Puck

    uj.do Zatoki Puckiej w Mrzezinie /2,6

    2006 2,6 17,1 1,53 0,13 III III
      Puck

    uj.do Zatoki Puckiej w Mrzezinie /2,6

    2007 2,2 26,1 1,89 0,15 III III
      Puck

    uj.do Zatoki Puckiej w Mrzezinie /2,6

    2008 2,5 7,17* 1,91 0,152 bd  

    Czarna Wda

    Władysławowo

    uj.do Bałtyku / 0.5

    2004

    2,5

    30,5

    2,30

    0,36

    IV

    IV

      Władysławowo Ostrowo/0,2 2007 2,3 38,2 2,49 0,28 V V
      Władysławowo Ostrowo/0,2 2008 2,4 10,3* 2,34 0,263 bd  

    Piaśnica

    Krokowa

    pow. Jez. Żarnowieckiego / 13.0

    2004

    1,8

    23,7

    1,56

    0,11

    III

    III

     

    Krokowa

    uj.do Bałtyku

    2004

    2,2

    27,9

    1,43

    0,15

    III

    III

      Krokowa Czymanowo/13,0 2007 1,6 29,6 1,58 0,15 IV IV
      Krokowa Czymanowo/13,0 2008            
      Krokowa Dębki/0,3 2007 2,0 32,6 1,41 0,15 IV IV
      Krokowa Dębki/0,3 2008 1,5 bd 1,42 0,097 bd  

    Zagórska Struga

    Kosakowo

    Kazimierz pon. Rumii / 6,0

    2001

    2,9

    25,7

    1,95

    0,15

    II

    ?

     

    Kosakowo

    uj.do Zatoki Puckiej / 0,5

    2001

    3,0

    26,9

    1,85

    0,19

    III

    ?

      Puck Mrzezino/1,0 2007 2,2 31,6 2,90 0,17 IV IV
      Puck Mrzezino/1,0 2008 1,7 bd 2,48 0,122 bd  
    Kanał Mrzezino Puck Ujście/0,0 2008 2,0 bd 3,82 0,135 bd  

    *ChZTMn lub indeks manganowy

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli
    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia: 

    • wody morskie
    • wody opadowe

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe

    retencja -rezerwowa [m³]

    • 19.100

    Powiat Starogardzki

    Wody powierzchniowe
    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu:

    Nazwa cieku

    Długość w km

    Ujście

    Struga Studziennice

    5,3

    Jez. Wieckie

    Struga Zimne Zdroje

    2,7

    Rz. Wda

    Struga Lubiki

    1,2

    Struga Zimne Zdroje

    Struga Młyńsk

    1,6

    Rz. Wda

    Struga Tuczno

    1,6

    Jez. Trzechowskie

    Żelgoszczówka

    5,7

    Rz. Wda

    Stara Wda

    2,2

    Rz. Wda

    Brzezianek

    9,5

    Rz. Wda

    Święta

    12,9

    Rz. Wda

    Brzeźnica

    7,6

    Rz. Wda

    Struga Karszanek

    4,6

    Jez. Kałębie

    Kałębnica

    2,2

    Jez. Słone

    Siekierka

    1,9

    Jez. Słone

    Prusina

    8,6

    Rz. Wda

    Struga Młyńska Smętowo

    3,5

    Rz. Struga Młyńska

    Struga Młyńska

    5,3

    Rz. Wisła

    Struga Kazub

    4,2

    J. Struga

    Stara Wierzyca

    2

    Rz. Wierzyca

    Rutkownica

    3,3

    Rz. Wietcisa

    Kanał "D"

    2,3

    Rz. Wietcisa

    Kanał "E"

    3,1

    Rz. Wietcisa

    Rz. Wietcisa

    17,8

    Rz. Wierzyca

    Struga "C" Bączek

    0,8

    Rz. Wierzyca

    Struga "A" Bietowo

    4,8

    Jez. Sumin

    Smela

    6,5

    Rz. Piesienica

    Piesienica

    18,8

    Rz. Wierzyca

    Kochanka

    10,2

    Rz. Wierzyca

    Pliszka

    8,9

    Rz. Węgiermuca

    Węgiermuca

    32,8

    Rz. Wierzyca

    Janka Zachodnia

    4,1

    Rz. Janka Główna

    Janka Wschodnia

    8

    Rz. Janka Główna

    Liszka

    9,5

    Rz. Janka

    Beka II

    2,2

    Rz. Beka I

    Janka Główna

    4,8

    Rz. Wierzyca

    Wierzyca

    54,8

    Rz. Wisła

    Czysta

    2,4

    Rz. Szpęgawa

    Swarożynka

    2,9

    Rz. Szpęgawa

    Szpęgawa

    0,8

    Rz. Motława

    Struga "B" Godziszewo

    1,1

    Jez. Godziszewskie

    Struga "A" Demlin

    4

    Jez. Godziszewskie

    Godziszewska

    3,4

    Jez. Godziszewskie

    Styna

    2,1

    Rz. Kłodawa

    Wstążka

    2

    Rz. Wda

     

     

    • kanały

    Nazwa cieku

    Długość (km)

    Ujście

    Kanał Sztachta

    7,7

    b. danych

    Kanał "D"

    2,3

    b. danych

    Kanał "E"

    3,1

    b. danych

    Kanał Bytoński

    4,1

    Rz. Piesienica

     

    10,1

    b. danych

    Wysoka

    4,0

    b. danych

    Kanał "A" Demlin

    4,0

    b. danych

     

     

    • jeziora powyżej 5 ha , badania WIOŚ:

     

    Gmina

    Nazwa jeziora

    Powierzchnia
    (ha)

    Głębokość
    max

    Przepływowe

     Kl.czystości/rok badań

        Wiejska Starogard

    Sumińskie

    95,4

    7

    Tak

    III/99, 07/-

    Zduńskie

    77,92

    12

    Tak

     

    Płaczewo

    49,5

     

    Nie

     

    Szpęgawskie

    31,34

     

    Tak

     

    Raduńskie

    18,31

    15

    Tak

     

    Staroleskie

    15,01

     

    Tak

     

    Rokocińskie

    13,05

     

    Tak

     

    Jabłowo

    12,87

     

    Tak

     

    Jamertal

    8,09

     

    Tak

     

    Dolina Łez

    8,09

     

    Nie

     

    Żygowice

    6,82

     

    Tak

     

    Sumin

     

    5,34

     

    Tak

     

    Rywałd

    49,50

     

    Tak

     

    Kochanka

    16,40

     

    Tak

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Wiejska Osiek

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Kałębie

    446,3

    6,4

    Tak

    III/05

    Udzierz

    132,7

    2,1

    Tak

     

    Słone

    119,5

    6,4

    Tak

    III/05

    Czarne Poł.

    98,02

     

    Tak

    II/05 

    Czarne Pn.

    79

     

    Tak

     

    Trzebiechowo

    16,9

     

    Tak

     

    Karszanek

    15,78

     

    Tak

     

    Wierzbiny

    13,43

     

    Tak

     

    Brzezianek

    12,8

     

    Tak

     

    Staw Młyński

    11,81

     

    Tak

     

    Bobrówek

    7,36

     

    Tak

     

    Siekerki

    6,74

     

    Tak

     

    Wstążki

    6,59

     

    Tak

     

    Okarpiec

    6

     

    Tak

     

     

     

     

     

     

    Godnik

    5,48

     

    Tak

     

    Głuche

    20,00

     

    Nie

     

    Tuszynek

    18,00

     

    Nie

     

    Wiejska Skarszewy

    Godziszewskie

    169,4

    17,2

    Tak

    II/99

    Margiel Duży

    35,4

    12,1

     

    III/99

    Krawuńskie

    28

    12,3

    Tak

     

    Czarne

    8,76

    7

    Tak

     

    Trzciniec

    7,54

     

    Nie

     

    Wiejska Osieczna

    Długie

    51,8

     

    Tak

     

    Babskie

    13,6

     

    Tak

     

    Wiejska Skórcz

    Czarnoleskie

    45,56

     

    Tak

     

    Wiejska Lubichowo

    Ocypel Wlk.

    114

    40,0

    Tak

    II/96, II/05

    Szteklin

    48,3

     

    Tak

     

    Jelonek

    20,09

    13,9

    Tak

     

    Smolniki

    18,61

     

    Tak

     

    Kochanka

    16.40

     

    Tak

     

    Zelgoszcz Długie

    14,27

     

    Tak

     

    Zelgoszcz Stare

    14,23

     

    Tak

     

    Święte

    12,17

     

    Tak

     

    Ocypelek

    9,95

     

    Tak

     

    Firek

    7,06

     

    Tak

     

    Wiejska Kaliska

    Trzebiechowskie

    76,9

    32

    Tak

     

    Kaszubskie

    16,49

     

    Tak

     

    Smolnik

    15,22

     

     

     

    Studziennice

    7,56

     

    Tak

     

    Kamionka

    7,3

     

    Tak

     

    Wiejska Zblewo

    Borzechowskie

    237,7

    35

    Tak

     

    Niedackie

    115,3

    30

    Tak

    sanit.I,og.II/05 

    Semlińskie

    29,1

    6,8

    Tak

     

    Ostrowie

    24,27

    20,5

    Tak

     

    Borzechowskie

    20,78 237,7

    43,0

    Tak

    III/99

    Grygorek

    11,6

     

    Tak

     

    Lipia Góra I

    9,50

     

    Tak

     

    Lipia Góra II

    9,52

     

    Tak

     

    Szteklińskie

    54,79

    16,0

    Tak

    III/99

    Berenta

    7,27

     

    Tak

     

    Kleszczewskie

    17,38

     

    Tak

     

    Piekiełko

    9,92

     

    Nie

     

     

    Grabowskie

    5,67

     

    Nie

     

    Wiejska Bobowo

     

     
    Dla badań wykonanych w r. 2007 nie określono klasyfikacji jezior z powodu zmiany procedury w związku z wejściem w życie  Rozporządzenia Ministra Środowiska 

    z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • rzeka Wierzyca - Starogard Gd.
    • rzeka Piesienica - Zblewo
    • rzeka Szoryca -Skórcz
    • kanał rzeki Wdy - Kaliska
    • rzeka Żelgoszczówka - Lubichowo
    • rów melioracyjny - Kopytkowo, Wietcisa - Skarszewy
    • rów melioracyjny - Kokoszkowy
    • rów melioracyjny - Szpęgawsk
    • rów melioracyjny - Skórcz
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

    Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej -  klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony  Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: dla badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie (kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe)
    Dla badań wykonanych w r. 2004 i później, zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r. 2004
    Dla badań z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008

    Rzeka

    Gmina

    Punkt kontr./km rzeki

    ost. rok

    Wyniki badań

     

    Klasyf.og.

    badań

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    St. sanit.

     

    Wda

    Osiek

    Błędno-stały pkt. / 62,3

    2003

    2,7

    21,2

    1,12

    0,15

    II

    II

    2004

    2,6

    21,1

    1,04

    0,31

    III

    III

     

     

    Błędno/62,3

    2005

    2,4

    17,9

    1,05

    0,14

    III

    III

     

     

    Błędno/62,3

    2006

    1,9

    21,0

    0,91

    0,21

    III

    III

    Wda

    Czarna Woda

    Klonowice/134,6

    2000

    2,2

    14,6

    1,07

    0,11

    II

    II

     

     

    Klonowice/134,6

    2006

    2,0

    15,3

    0,68

    0,19

    IV

    III

     

    Czarna Woda

    Czarna Woda / 129,8

    2000

    2,1

    17,9

    1,26

    0,11

    II

    II

     

     

    Czarna Woda/129,8

    2006

    4,2

    18,1

    0,97

    0,19

    IV

    III

     

    Osieczna

    Zimne Zdroje/122,8

    2000

    2,3

    19,2

    1,09

    0,11

    II

    II

     

     

    Zimne Zdroje/122,8

    2006

    2,2

    18,7

    0,91

    0,22

    III

    III

     

     

     

    Czechowskiego/113,3

    2007

    1,7

    24,4

    1,08

    0,17

    IV

    IV

     

    Osieczna

    Osowo Leśne/105,7

    2000

    2,2

    18,0

    1,28

    0,11

    II

    II

     

     

    Osowo Leśne/105,7

    2006

    2,2

    19,5

    0,95

    0,13

    IV

    III

     

    Lubichowo

    Wda/87,0

    2000

    1,9

    17,8

    1,13

    0,12

    II

    II

     

     

    Wda/87,0

    2006

    1,9

    20,7

    0,89

    0,18

    III

    III

     

    Osiek

    Błędno-stały pkt / 62,3

    2000

    2,3

    19,3

    1,12

    0,11

    II

    II

     

     

     

    2002

    1,4

    22,8

    0,91

    0,13

    II

    II

     

     

     

    2003

    2,7

    21,2

    1,12

    0,15

    II

    II

     

     

     

    2004

    2,6

    21,1

    1,04

    0,31

    III

    III

     

     

    Błędno-stały pkt / 62,3

    2006

    1,9

    21,0

    0,91

    0,21

    III

    III

    Niechwaszcz

    Czarna Woda

    Czarna Woda / 2,2

    2000

    2,6

    26,2

    1,42

    0,21

    II

    II

    Wierzyca

    Skarszewy

    Czarnocin/80,7

    2007

    2,5

    27,2

    1,94

    0,21

    IV

    IV

     Wierzyca

    Skarszewy

    Zapowiednik / 74,8

    2002

    3,0

    25,6

    1,99

    0,21

    III

    III

     

     

    Zapowiednik / 74,8

    2005

    3,0

    33,0

    1,71

    0,18

    III

    III

     

    Starogard

    pow.Starogardu / 59,4

    2002

    2,7

    24,5

    1,99

    0,21

    III

    III

     

     

    pow.Starogardu / 59,5

    2005

    2,4

    22,2

    2,03

    0,2

    IV

    III

     

     

    pow.Starogardu / 59,5

    2007

    2,5

    32,5

    2,19

    0,22

    V

    IV

     

     

    pon.Starogardu / most w Owidzu55,0

    2005

    3,7

    19,8

    2,22

    0,22

    IV

    III

     

    Starogard

    Owidz / 51,8

    2002

    4,4

    28,2

    2,69

    0,26

    III

    III

     

    Starogard

    pow.uj.Węgiermucy / 40,0

    2002

    3,3

    25,5

    2,64

    0,24

    III

    non

     

    Starogard

    pow.Pelplina

    2002

    2,9

    26,7

    2,87

    0,22

    III

    non

     

    Starogard

    Stocki Młyn pon.Pelplina / 16,7

    2002

    3,5

    28,0

    2,87

    0,22

    non

    non

    Potok-dopływ z Kokoszków

    Starogard

    Starogard/0,0

    2007

    4,3

    38,5

    4,84

    0,28

    IV

    IV

    Piesienica

     

    uj do Wierzycy 0,0

    2005

    2,9

    24,4

    2,46

    0,19

    III

    III

    Piesienica

     

    Nowa Wieś Rzeczna/1,2

    2007

    2,6

    32,3

    3,02

    0,22

    IV

    IV

    Piesienica   Nowa Wieś Rzeczna/1,2 2008 2,9 bd 3,37 0,305 bd  bd

    Wietcisa

    Skarszewy

    uj.do Wierzycy

    2002

    3,0

    35,5

    2,17

    0,13

    III

    III

    Wietcisa

    Skarszewy

    uj.do Wierzycy

    2005

    2,9

    20,6

    1,58

    0,18

    III

    III

    Wietcisa

    Skarszewy

    uj.do Wierzycy/0,4

    2007

    2,8

    25,2

    1,97

    0,25

    IV

    IV

    Węgiermuca

    Starogard

    uj.do Wierzycy Klonówka

    2002

    3,2

    31,7

    2,17

    0,13

    III

    non

    Węgiermuca

    Starogard

    uj.do Wierzycy Klonówka

    2005

    2,6

    29,6

    3,49

    0,22

    III

    III

    Węgiermuca

     

    uj.do Wierzycy /1,4

    2007

    2,5

    40,1

    4,65

    0,31

    IV

    IV

    Węgiermuca   uj.do Wierzycy /1,4 2008 2,5 bd 4,14 0,317 bd  bd

    Styna

    Skarszewy

    Wypływ z Jez. Godziszewskiego / 14,9

    2003

    1,7

    19,5

    1,36

    0,16

    II

    II

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    Nie dotyczy.

    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia:

    • wody opadowe                  

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe –ok.2,5 km na rzece Kochanka

    Powiat Sztumski

    Wody powierzchniowe
    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu:

    Nazwa cieku

    Długość [km]

    Ujście

    Balewka

    5,85

    rz. Dzierzgoń

    Dzierzgoń

    45

    j. Drużno

    Nowa Dzierzgonka

    16,65

    rz. Dzierzgoń

    Potok Dąbrówka

    1,56

    rz. Dzierzgoń

    Stara Dzierzgonka

    6,65

    rz. Dzierzgoń

    Struga Bągardzka

    1,17

    rz. Dzierzgoń

    Struga Postolińska

    19,98

    rz. Liwa

    Tyna Górna

    17,8

    j. Dużno

    Wisła

    3,9

    Morze Bałtyckie


     

    • kanały:

    Nazwa kanału

    Długość [km]

    Ujście

    Balewski

    8,7

    kan. Juranda

    Graniczny

    4,4

    Struga Postolińska

    Judycki

    4,55

    rz. Dzierzgoń

    Juranda

    29,35

    rz. Nogat

    Kaniewski

    11,6

    j. Dąbrówka

    Malewski

    2,5

    rz.Tyna Górna

    Modry

    10

    rz. Dzierzgoń

    Nowy

    5,75

    kan. Juranda

    Polderowy A - Jasna

    3,88

    rz. Balewka

    Pompowy "A"

    2,44

    rz, Tyna Górna

    Postoliński

    3,4

    Struga Postolińska

    Prakwicki

    2,91

    rz. Dzierzgoń

    Rycerski

    4,14

    rz, Tyna Górna

    Struga Orlęcka

    10,9

    kan. Juranda

    Ulgi rz.Tyna Górna

    2,2

    rz, Tyna Górna

    Uśnicki

    3,7

    rz. Nogat

    Waplewski

    6,74

    rz. Dzierzgoń

     

     

    • jeziora powyżej 5 ha: 

    Lp.

    Nazwa jeziora

    Powierzchnia [ha]

    Głębokość [m]

    Przepływowe

    Klasa wód/rok badań

    1

    Balewskie

    119,54

    10,8

    tak

    non-non/95-04

    2

    Barlewickie

    67,09

     

    tak

    non/90-91

    3

    Bądze

    149,9

    6,7

    b.d.

    III-non/93-04

    4

    Dąbrówka

    252,74

     

    tak

    non-non/95-04

    5

    Gemden

    13,1

    6

    b.d.

     

    6

    Koślinka

    9,88

     

    tak

     

    7

    Kaniewo

    18,12

     

    tak

    non/94

    8

    Kuksy

    26,7

    7,7

    tak

    III/96

    9

    Mołtawa Wlk.

    58,9

    7,5

    b.d.

     

    10

    Parlęta

    47,47

     

    tak

    non/93

    11

    Rozlewisko

    40

     

    b.d

     

    12

    Tulickie

    8

     

    b.d

     

    13

    Zajezierskie

    51,49

    24,6

    tak

    II/94

     

     

     

     

     

    2007

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • kan. Kaniewski
    • jez. Barlewickie
    • kan. Juranda
    • rzeka Struga Postolińska
    • rzeka Tyna
    • kan. Wilczewski
    • rzeka Dzierzgoń
    • jez.Balewskie
    • jez. Zajezierskie – Rów Biały
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

     

    Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony
    Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie (kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe).
    Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.

     Dla badań  cieków wodnych z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

    Rzeka
    Gmina
    Punkt kontr./
    ost. rok
     
     
    Wyniki badań
     
     
    Klasyf. og.
     
     
    km rzeki
    badań
    BZT5
    ChZT
    Nog
    Pog
    St. sanit.
     
    2005Nogat
    Sztum
    Biała Góra
    1999
    3,1
    30,5
    3,06
    0,27
    non
    non
     
     
     
    2005
    3,3
    25,1
    2,43
    0,18
    IV
    III
    Liwa
    Sztum
    Koniecwałd / 2,2
    1999
    6,8
    54,6
    3,85
    0,85
    non
    non
     
     
    Koniecwałd / 2,2
    2005
    10,2
    60,2
    4,14
    1,06
    IV
    V
    Biay Rów
    Sztum
    pon.oczyszczalni w Sztumie / 6,5
    1999
    12,1
    73,2
    8,64
    1,33
    non
    non
     
     
     
    2005
    13,5
    61,4
    9,21
    1,76
    IV
    V

     W r.2008 WIOŚ nie prowadził badań na terenie powiatu sztumskiego.
    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    nie dotyczy

    Zagrożenie powodziowe
    •  typ zagrożenia:
      • wody roztopowe
      • wody opadowe
    • sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:
      • wały przeciwpowodziowe: tak
      • retencja -rezerwowa [m³]: zbiornik retencyjny - jez. Dąbrówka, max. spiętrzenie (poziom) 33 m npm, max. pojemność 8430 tys. m³; odpływ 7 m³/s

    Powiat Słupski

    Wody powierzchniowe
    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu:

    nazwa długość
    (km)
    ujście

    Charstnica (Karżniczka)

    11,02

    Łupawa

    Rębówka

    12,8

    Łupawa

    Graniczna

    10,5

    Skotawa

    Rzechcinka

    11,7

    Łeba

    Kwacza

    14,75

    Słupia

    Kamieniec

    9,17

    Słupia

    Struga Sycewicka

    15,9

    Kwacza

    Ścięgnica

    15,32

    Wieprza

    Bystrzenica

    15,46

    Wieprza

    Dzika

    12,56

    Studnica

    Jasieńka

    10,76

    Grabowa

    Podgórna

    12,34

    Grabowa

    Wieprza

    25,29

    M. Bałtyckie

    Darżynka

    12,76

    Łupawa

    Pogorzelica

    10,73

    Łeba

    Brodniczka (Czarny Młyn)

    9,95

    Łupawa

    Glęźna

    9,2

    Słupia

    Gnilna

    12,3

    Słupia

    Struga Warblewska

    10,4

    Skotawa

    Broknica - Wierzchocino

    12,65

    Pustynka

    Pustynka

    14,5

    Jez. Łebsko

     

    • kanały:

    nazwa długość(km) ujście

    D Pompowy

    6,4

    A Pompowy

    A Pobłocie

    7

    Łeba

    Gardna - Łeba

    8,9

    Jez. Łebsko

    Łupawa - Łeba (Smołdziński)

    8,44

    Jez. Łebsko

    Żelazo - Kluki (C-9)

    8,8

    Pustynka

    • jeziora powyżej 5 ha:

    nazwa powierzchnia
    (ha)
    głębokość przepływowe

    Lewarowe

    71,58

    4,5

    tak

    Obłęskie (Obłęże)

    62,4

    8,9

    tak

    Przyjezierze

    25,7

    8,9

    tak

    Darnowskie (Darnowo)

    13,25

    8,5

    nie

    Lipnik (Nakło)

    11,02

    15

    nie

    Mzdowo

    9,88

    3

    tak

    Korzybie

    5,1

    3,5

    nie

    Krzynia (Krzemień)

    70

    5,5

    tak

    Kunitowskie

    21,2

    8,3

    nie

    Plasno (Piaszno)

    17,88

    5

    nie

    Krzynia Mała

    14,9

    3

    tak

    Wiejskie

    6,25

    7

    nie

    Dobrskie (Dobre)

    28,5

    12

    tak

    Czarne

    11,42

    brak danych

    tak

    Głębokie

    107,5

    31,2

    tak

    Rybiec

    14,2

    2,8

    tak

    Godzież Mała

    7,4

    brak danych

    nie

    Dąbrówka

    14,24

    1,2

    nie

    Darżyńskie

    9,25

    brak danych

    nie

    Łebsko

    7140

    6,3

    tak

    Gardno

    2468,1

    2,6

    tak

    Dołgie Duże

    156,4

    2,9

    nie

    Dołgie Małe

    6,3

    1,7

    nie

    Modła

    61,9

    4

    tak

    Ścięgnica

    10,02

    14

    tak

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • rzeka Charstnica
    • rzeka Skotawa
    • rzeka Graniczna
    • rzeka Pustynka
    • rzeka Rzechcinka
    • rzeka Brodniczka
    • rzeka Wieprza
    • rzeka Kwacza
    • rzeka Ścięgnica
    • rzeka Słupia
    • rzeka Darżynka
    • rzeka Łupawa
    • rzeka Pogorzelica
    • rzeka Gnilna
    • rzeka Rębówka
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

    Stan wód powierzchniowych wyżej wymienionych - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska  z dnia 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: na podstawie badań  prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 I kl włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
    Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.

    Dla badań cieków wodnych z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008.

    Rzeka

     

    Gmina

     

    Punkt kontr./

    km rzeki

    ost. rok

    badań

     

     

    Wyniki badań

     

     

    Klasyf. og.

     

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    St. sanit.

    Słupia

     

     

     

     

     

    Dębnica Kaszubska

    Leśny Dwór

    2003

    3,2

    12,9

    1,25

    0,07

    II

    II

    Kobylnica

    Łosino

    2003

    2,6

    13,8

    1,42

    0,10

    III

    II

      Łosino 2007 2,09 18,4 1,74 0,09 III III

    Słupsk

    pow. Słupska/33,7

    2003

    3,8

    15,0

    1,41

    0,11

    non

    II

    Słupsk

    poniżej Słupska /30,2

    2003

    3,2

    16,0

    1,49

    0,11

    non

    II

    Ustka

    Charnowo-reper / 11,3

    2005

    2,8

    15,7

    1,98

    0,12

    III

    II

     

     

     

    Charnowo, 11,3

    2006

    2,59

    14,9

    2,07

    0,123

    IV

    III
          Charnowo, 11,3 2007 2,59 21,1 2,23 0,12 V III
          Charnowo, 11,3 2008 3,54  5,36*  1,56  0,321  bd  bd 
        Ustka Ustka / 2,0 2003 3,2 14,1 2,01 0,14 non II
          Ustka / 2,0 2007 2,33 16,9 2,06 0,12 V III
          Ustka 2008 3,62 5,73* 1,71 0,113 bd bd

    Skotawa

     

     

    Dębnica Kaszubska

    Jawory / 25,8

    2003

    4,1

    15,0

    1,69

    0,13

    II

    II

      Jawory / 25,8 2008 3,92 bd 1,47 0,128 bd bd

    Dębnica Kaszubska

    Starniczki / 8,5

    2003

    3,9

    27,1

    2,21

    0,19

    non

    II

    Dębnica Kaszubska

    Skarszów Dln/1,0

    2003

    3,6

    20,1

    1,89

    0,14

    non

    II

          Skarszów Dln/1,0 2007 2,48 18,6 2,18 0,12 IV IV
          Skarszów Dln/1,0 2008            

    Kwacza

    Kobylnica

    Kwakowo / 2,1

    2003

    3,5

    23,3

    2,31

    0,18

    non

    II

        Kwakowo / 2,1 2008 4,40 bd 2,59 0,143 bdbd  

    Gnilna

    Ustka

    Machowino / 1,2

    2003

    3,6

    14,8

    4,35

    0,15

    non

    II

    Głaźna

    Słupsk

    Łosino / 0,1

    2003

    3,9

    18,3

    3,50

    0,21

    non

    II

        Łosino / 0,1 2008 4,32 bd 3,19 0,107 bd bd

    Kamieniec

    Kobylnica

    Kobylnica / 0,1

    2003

    6,2

    19,2

    3,13

    0,30

    non

    non

        Kobylnica / 0,1 2007 3,13 15,9 4,16 0,13 V V
        Kobylnica / 0,1 2008  3,69 bd  3,15  0,125  bd  bd 

    Darżyńska Struga

    Potęgowo

    Głuszyno /1,2

    2004

    2,8

    33,6

    5,34

    0,18

    III

    II

        Głuszyno / 1,2 2007 2,40 26,5 5,17 0,12 V IV

    Rębówka

    Damnica

    Rębowo/3,3

    2004

    4,3

    45,2

    4,50

    0,2

    III

    III

        Rębowo/3,3 2007 2,53 47,0 4,17 0,12 V V

    Charstnica

     

    Damnica

    Mianowice /10,5

    2004

    1,9

    21,4

    2,41

    0,07

    non

    II

    Damnica

    Damnica /0,6

    2004

    4,0

    24,7

    2,77

    0,18

    non

    III

          Damnica /0,6 2007 4,33 29,4 3,15 0,32 V IV

    Łupawa

     

     

     

    Potęgowo

    Łupawa / 55,8

    2004

    2,4

    21,8

    2,30

    0,14

    III

    II

      Łupawa / 58,8 2007 3,15 21,4 1,60 0,14 IV III
      Poganice/54,4 2007 3,46 20,2 2,02 0,16 III III
      Poganice/42,2 2008  4,49 6,34*  1,74  0,138  bd  bd 

     

     

    Damnica

    Damnica / 42,2

    2004

    3,5

    23,7

    2,49

    0,18 III II
          Damnica /42,2 2007 2,78 21,7 2,76 0,14 IV IV
          Damnica/42,2 2008 4,17  bd  2,20  0,153  bd  bd 

     

     

    Damica

    Damno /  38,4

    2004

    3,0

    23,8

    2,43

    0,17

    III

    II

     

     

    Główczyce

    Żelkowo / 23,0

    2004

    3,2

    19,0

    2,94

    0,15

    III

    II

        Smołdzino Smołdzino/ 13,3 2006 2,78 14,4 2,92 0,138 IV III
        Smołdzino Smołdzino/ 13,3 2007 2,45 19,5 3.14 0,13 IV III
          Smołdzino/ 13,3 2008  3,79 5,50*  2,68  0,128   bd  bd

     

     

    Ustka

    Rowy / 0,7

    2007

    4,35

    45,4

    2,27

    0,10

    II

    IV

          Rowy/0,7 2008 6,87 8,24* 1,59 0,104 bd bd

     

     

    Główczyce

    Gać / 15,0

    2000

    2,8

    25,1

    2,16

    0,16

    III

    II

    Ciek spod

    Główczyce

    Główczyce / 10,0

    2000

    2,8

    21,7

    4,54

    0,14

    non

    II

    Dargolezy

    Smołdzino

    Kluku / 2,6

    2000

    3,0

    31,4

    3,20

    0,13

    non

    II

    Pustynka Smołdzino Kluki / 2,6 2007 3,28 36,9 4,97 0,19 V IV

    Rzechcianka

    Główczyce

    Karpno / 1,8

    2000

    2,5

    18,9

    5,00

    0,18

    III

    II

        Karpno / 1,8 2007 2,53 21,1 5,76 0,14 V IV
        Karpno / 1,8 2008 4,54  bd  5,02  0,143  bd  bd 
    Wieprza Kępice Biesowiczki/76,6 2007 2,18 25,4 1,23 0,10 IV III
        Biesowiczki/76,6 2008  2,63 6,13*  1,20  6,13   bd  bd

    Wieprza

    Kępice

    Kruszka / 70,8

    2002

    2,6

    14,1

    1,29

    0,11

    non

    II

      Kępice Kruszka / 70,8 2006 2,25 11,7 1,57 0,111 III III

     

    Kępice

    pon.m.Kępice / 65,2       

    2002

    2,4

    17,0

    1,48

    0,12

    III

    II

      Kępice pon.m.Kępice / 65,2 2006 2,50 13,5 1,68 0,172 IV III

     

    Kępice

    Korzybie / 57,0

    2002

    2,2

    20,8

    1,80

    0,13

    III

    II

      Kępice Korzybie / 57,0 2006 2,53 14,4 1,73 0,113 IV III
      Kępice Korzybie / 57,0 2007 2,18 21,7 1,69 0,12 IV III
        Korzybie / 57,0 2008  3,16  bd  1,30  0,103  bd  bd

    Studnica

    Kępice

    Ciecholub / 1,6

    2002

    2,4

    15,2

    1,54

    0,12

    III

    II

        Ciecholub / 1,6 2006  3,04 13,2  1,79  0,170  IV  III 
        Ciecholub / 1,6 2007 2,45 18,8 1,36 0,10 IV III
        Ciecholub / 1,6 2008 bd  bd  bd  bd  bd  bd 
    Bystrzenica Kępice Barcino / 10,2 2006 2,84 17,1 2,60 0,156 V III
        Korzybie/0,9 2006 2,48 21,1 2,49 0,142 IV III
        Korzybie/0,9 2007 2,52 31,2     IV IV
        Korzybie/0,9 2008            
    Brodniczka Słupsk Czarny Młyn/0,4 2007 1,56 14,6 3,69 0,08 IV III
    Potynia Ustka Potynia/0,3 2007 2,02 51,4 2,90 0,12 III IV
        Potynia/0,3 2008  2,67 18,71  2,66  0,105  bd  bd 
    Orzechowa Ustka Orzechowo/0,3 2007 1,94 44,4 2,89 0,12 IV IV
    Karwina   Duninowo/3,5 2007 2,90 21,2 3,10 0,17 IV IV
        Duninowo/3,5 2008 5,74  bd  3,33  0,199  bd  bd 
    Łeba Główczyce Izbica/15,0 2008 3,36  bd  1,87  0,139  bd  bd 

    *ChZTMn

    • kanały - nie badano.
    • jeziora (nazwa, klasa wód):
      • Obłęskie III
      • Krzynia (Krzemień) II
      • Kunitowskie III
      • Głębokie III/II
      • Łebsko III
      • Gardno III
      • Dołgie Duże III
      • Dołgie Małe III
      • Modła NON

     

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    Długość wybrzeża morskiego w granicach administracyjnych powiatu 55 km

    Długość wybrzeża, gdzie ze względów sanitarnych możliwe jest uruchomienie kąpielisk 1 750 [m]/ 

    Zgodnie z komunikatem nr 1/11 dotyczącym kąpielisk morskich, w powiecie słupskim PWIS dopuszcza następujące kąpieliska w gminie Ustka:

    • Ustka Zachód- plaża na zachód od portu  
    • Ustka Wschód- plaża na zachód od portu
    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia:

    • wody morskie
    • wody roztopowe
    • wody opadowe

                  

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe

    Powiat Tczewski

    Wody powierzchniowe

     

    Gmina i Miasto Tczew
    1. Wody powierzchniowe
    a) naturalne cieki wodne w granicach powiatu
    - rzeka Struga Młyńska Tczew             9,0 km         odpływ    rzeka Motława
    - rzeka Szpęgawa                                  8,5 km         odpływ    jezioro Rokickie Duże
    - rzeka Swarożynka                              3,0 km         odpływ    rzeka Szpęgawa
    - rzeka Struga Subkowska                    5,5 km         odpływ    rzeka Wisła
    - rzeka Turzyca                                     8,2 km         odpływ    rzeka Motława
    - rzeka Damaszka                                 4,3 km         odpływ    rzeka Szpęgawa
    - rzeka Struga Ulgowa                          1,4 km         odpływ    rzeka Motława
    - rzeka Czysta                                       5,5 km         odpływ    rzeka Szpęgawa
     
    b) kanały
    - Kanał Młyński                                    8,2 km          odpływ    rzeka Wisła
     
    c) jeziora
    - jezioro Rokickie Duże                         25,54 ha przepływowe
    - jezioro Rokickie Małe                           8,46 ha przepływowe
    - jezioro Węgornia                                  9,28 ha   przepływowe
    - jezioro Zduńskie                                 15,78 ha   przepływowe
    - jezioro Młyńskie                                   8,60 ha   przepływowe
    - jezioro Damaszka                                91,19 ha   przepływowe
    - jezioro Waćmierek                                 6,8 ha   nie jest przepływowe
     
    Gmina Pelplin
    1. Wody powierzchniowe
    a) naturalne cieki wodne w granicach powiatu
    - rzeka Węgiermuca                              2,6 km         odpływ    rzeka Wierzyca
    - rzeka Struga Subkowska                     3,9 km         odpływ    rzeka Wisła
     
    b) kanały
    - Kanał Graniczny                                  6,8 km          odpływ    jezioro Pelplińskie
    - Kanał Wałowy                                     7,9 km          odpływ    jezioro Pelplińskie
    - Kanał Średniak                                    5,0 km          odpływ    kanał Graniczny
    - Kanał Jeziorniak I                                2,0 km          odpływ   kanał Graniczny
    - Kanał Jeziorniak II                               2,2 km          odpływ   kanał Graniczny
    - Kanał Odpływowy „C”                        2,5 km          odpływ   kanał Graniczny
     
    c) jeziora
    - jezioro Pelplińskie Duże                      1,13 ha przepływowe
     
    Gmina Subkowy
    1. Wody powierzchniowe
    a) naturalne cieki wodne w granicach powiatu
    - rzeka Swarożynka                                1,1 km         odpływ    rzeka Szpęgawy
    - rzeka Struga Subkowska                      8,8 km         odpływ    rzeka Wisła
    - rzeka Waćmierka                                  2,4 km         odpływ    rzeka Swarożynka
     
    b) kanały
    - Kanał „P”                                    1,0 km          odpływ    rzeka Wisła
    - Kanał Graniczny                         0,4 km         odpływ    jezioro Pelplińskie
    - Kanał Wałowy                            0,7 km          odpływ    jezioro Pelplińskie
    - Kanał Pelpliński                          2,6 km          odpływ   kanał „P”
     
    c) jeziora
    - jezioro Pelplińskie Duże                       31,15 ha   przepływowe
    - jezioro Pelplińskie Małe                          8,90 ha przepływowe
     
     
    Gmina Gniew
    1. Wody powierzchniowe
    a) naturalne cieki wodne w granicach powiatu
    - rzeka Struga Młyńska                        17,9 km        odpływ    rzeka Wisła
    - rzeka Struga Bielicka                        6,4 km         odpływ    jezioro Rakowieckie
    - rzeka Struga Rakowiecka                    2,0 km         odpływ    rzeka Struga Bielicka
     
    b) kanały
    - Kanał Graniczny                         4,0 km          odpływ    jezioro Pelplińskie
    - Kanał Wałowy                            5,1 km          odpływ    jezioro Pelplińskie
    - Kanał Jeziorniak II                      3,2 km          odpływ   kanał Graniczny
     
    c) jeziora
    - jezioro Półwieś                           38,19 ha   przepływowe
    - jezioro Pieniążkowo                   25,75 ha   przepływowe
    - jezioro Rakowieckie                   32,20 ha   przepływowe
    - jezioro Smarzewskie                   15,52 ha   przepływowe
    - jezioro Jelenie                               29,9 ha   nie jest przepływowe
    - jezioro Tymawskie powierzchnia   7,8 ha   nie jest przepływowe
     
    Gmina Morzeszczyn
    1. Wody powierzchniowe
    a) naturalne cieki wodne w granicach powiatu
    - rzeka Beka I                                      10,6 km         odpływ    rzeka Janka
    - rzeka Beka II                                       0,5 km         odpływ    rzeka Beka I
    - rzeka Struga Lipiogórska                    3,7 km         odpływ    rzeka Janka
    - rzeka Liszka                                        4,3 km         odpływ    rzeka Janka
    - rzeka Janka                                        24,3 km         odpływ   rzeka Wierzyca
    - rzeka Struga Kierwałdzka                   3,9 km         odpływ   rzeka Janka
     
    c) jeziora powyżej 5 ha
    nazwa: jezioro Gętomie powierzchnia (ha) ok. 13 przepływowe – nie
     
    Oprócz ww. rzek na terenie powiatu tczewskiego występują:
    Rzeka Wierzyca 41,6 km odpływ rzeka Wisła
    Rzeka Motława 11,6 km odpływ rzeka Martwa Wisła
    Rzeka Wisła 55 km odpływ Morze Bałtyckie
    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • Gmina i Miasto Tczew – Swarożyn do rzeki Swarożynki, Turza do rzeki Damaszki, Szpęgawa do rzeki Strugi Młyńskiej Tczew
    • Gmina Morzeszczyn – Morzeszczyn do rzeki Janki, Majewo do rzeki Strugi Lipiogórskiej
    • Miasto i Gmina Pelplin – rzeka Wierzyca
    • Miasto i Gmina Gniew –  rzeka Wisła
    • Gmina Subkowy – Struga Subkowska
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

    Stan wód powierzchniowych wyżej wymienionych - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska  z dnia 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: na podstawie badań  prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 I kl włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
    Dla badań wykonanych w r. 2004 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.
    Dla badań z r.2007 dokonano wstępnej klasyfikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska  z dnia 20 sierpnia 2008 w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych Dz.U.162, poz.1008

     

    Rzeka

    Gmina/powiat

    Punkt kontr./

    km rzeki 

    ost. rok

    Wyniki badań

    Klasyf. og.

     

     


    badań

    BZT5

    ChZT

    Cr

    Nog

    Pog

    St. sanit.

    Wisła

     

    tczewski/malborski

    Most knibawski, na drodze Starogard-Malbork/903,0

    2005

    3,2

    28,2

    2,38

    0,16

    III

    III

     

     

    Most knibawski, na drodze Starogard-Malbork/903,0

    2006

    4,2

    34,4

    2,61

    0,32

    III

    III

    Wierzyca

    Gniew

    Brody Pom. pow.Gniewu / 9,2

    2002

    4,2

    27,4

    3,14

    0,22

    III

    non

     

    Gniew

    pon.Gniewu uj.do Wisły / 0,5

    2002

    3,3

    26,7

    3,09

    0,22

    III

    non

    Wierzyca tczewski Poniżej Pelplina/16,7 2005 2,7 20,6 2,40 0,22 IV III
      Gniew Od Wietcisy do ujścia/13,2 2008 2,6 bd 2,89 0,304 bd  
    Wierzyca tczewski Poniżej Gniewu/0,1 2005 3,0 24,0 2,63 0,25 IV III
    Wierzyca Gniew Gniew/1,6 2007 3,4 32,3 3,24 0,40 IV IV

    Janka

    Pelplin

    uj.do Wierzycy Morzeszczyn

    2002

    2,8

    30,3

    4,14

    0,26

    III

    III

    Motława

    Tczew

    Rokitki / 52,1

    2003

    3,2

    25,9

    2,90

    0,21

    II

    III

     

    Tczew

    Rokitki/52,1

    2007

    4,6

    35,8

    4,14

    0,22

    IV

    IV

        Rokitki/52,1 2008 4,5 bd 3,57 0,181 bd  

    Drybok

    Tczew

    Tczew/0,0

    2007

    2,8

    29,8

    5,98

    0,55

    IV

    IV

      Tczew/Miłoradz Tczew/0,0 2008 2,3 bd 4,65 0,693 bd  

    Węgiermuca

    Pow. Tczew/Starogard

    Ujście do Wierzycy/1,4

    2007

    2,5

    40,1

    4,65

    0,31

    IV

    IV

        Ujście do Wierzycy/1,4 2008 2,5 bd 4,14 0,317 bd  

    Janka

    tczewski

    Ujście do Wierzycy/0,1

    2005

    2,8

    25,8

    3,34

    0,27

    IV

    III

    Janka

    tczewski

    Brody Pom./0,1

    2007

    3,9

    39,5

    4,99

    0,40

    IV

    IV

     

    Morzeszyn/Gniew

    Brody Pom./0,1

    2008

    3,1

    bd

    4,24

    0,376

    bd

     bd


    jeziora: jez. Damaszka - kl. czystości-non, na podstawie badań WIOŚ 1999

     

    Elektrownie wodne
    Stan morskich wód przybrzeżnych - przydatność do kąpieli

    Nie dotyczy

    Zagrożenie powodziowe

    typ zagrożenia:

    • wody roztopowe
    • wody opadowe                  

    sposób zabezpieczenia przeciw powodziowego:

    • wały przeciwpowodziowe,
    • retencja –rezerwowa (jezioro Rakowieckie 415 000 m3 )

     

    Powiat Wejherowski

    Wody powierzchniowe

     

    • naturalne cieki wodne w granicach powiatu o długości powyżej 2km:

    nazwa długość (km) w powiecie ujście
    Łeba 117 43,3 Morze Bałtyckie
    Reda 48 39,9 Zatoka Pucka
    Bolszewka 33,6 33,6 rz. Reda
    Chełst 31,76 20,9 Łeba
    Gościcina 30,3 30,3 rz. Bolszewka
    Piaśnica 28,6 6,7 Morze Bałtyckie
    Zagórska Struga 25,1 5,4 Zatoka Pucka
    Bychowska Struga 21,7 13,5 j. Żarnowieckie
    Kacza 16,4 6,4 Zatoka Gdańska
    Kisewa (Kisewka) 20,7 10,1 rz. Łeba
    Okalica 18,3 0,7 rz. Łeba
    Dębnica 17,34 11,8 rz. Łeba
    Struga Węgorza 17,25 13,6 rz. Łeba
    Trzy Rzeki 15,65 2,9 Radunia
    Struga Choczewska 9,7 9,7 rz. Chełst
    Struga Młyńska-Kostkowo 9 9 rz. Reda
    Kanał Rybski 6,6 6,6 j. Orle
    Wielistowska Struga 6,3 6,3 rz. Węgorza
    Struga B Strzepcz 5,2 5,2 rz. Łeba
    Struga Zęblewska 3,8 3,8 rz. Bolszewka
    Struga Młyńska 3,8 2,2 rz. Bolszewka
    Stara Reda 3,4 3,4 rz. Reda
    Kanał "A" Orle 2,9 2,9 rz. Reda
    Mulk 2,1 2,1 j. Tuchomskie
    Struga Otalżyno 2,1 2,1 rz. Gościcina
    Salinka (Struga Salińska) 2,1 2,1 rz. Bychowska Struga

     
    • kanały o długości powyżej 2km:

    nazwa długość (km) w powiecie ujście
    Kanał Biebrowski I 12 12 rz. Chełst
    Kanał Mrzezino 10,18 3,65 rz. Zatoka Pucka
    Kanał Łyski 5,8 0,9 rz. Zagórska Struga
    Kanał Kębłowski 5 1,7 rz. Łeba
    Kanał Księży Potok 4,9 4,9 Kanał Świetliński
    Kanał Sasiński 4,3 4,3 rz. Chełst
    Kanał "A" Tłuczewo 3,6 3,6 rz. Łeba
    Kanał Wielki 3,59 3,59 rz. Łeba
    Kanał Swietliński 3,1 3,1 rz. Łeba
    Kanał "A" Mierzyno 3 3 rz. Struga Bychowska
    Kanał "I" Zelewo 2,7 2,7 rz. Reda
    Kanał "C" Góra Pomorska 2,5 2,5 rz. Reda
    kanał Połchowo 2,31 0,58 rz. Reda
    Kanał "B" Letni Dwór 2,3 2,3 rz. Gościcina
    Kanał "G" Słuszewo 2,2 2,2 rz. Reda
    Doprowadzalnik "B’ Lublewo 2,1 2,1 rz.Struga Bychowska
    Kanał Stokowy 2 2 rz. Łeba
    Kanał "B" Orle 2 2 Kanał "A" Orle
    Kanał Stokowy 2 2 rz. Łeba

     
    • jeziora powyżej 5 ha:

    nazwa powierzchnia (ha) głębokość (max) przepływowe
    Żarnowieckie 1431,6 19,4 tak
    Choczewskie 177,7 12,9 tak
    Tuchomskie 1 134,7 8 tak
    Potęgowskie2 133,3 8,8 tak
    Otalżyno 79,6 5 tak
    Salino 70,7 8,6 tak
    Orle 64,7 2,8 tak
    Czarne (gm. Gniewino) 61 23,1 tak
    Dąbrze 57,6 5,6 nie
    Wysoka (Wycztok) 52,3 6 tak
    Lewinko 51,5 12 tak
    Kamień 44,7 31,9 nie
    Miłoszewskie 29,3 18,5 tak
    Strzepcz 27,3 4 tak
    Marchowo Wschodnie 23,4 15,7 tak
    Wyspowo 23 4,6 tak
    Zawiat 18,4 15,5 nie
    Marchowo Zachodnie 18,2 11,9 tak
    Borowo 15,4 9,2 nie
    Orzechowo 15,1 4,2 tak
    Folwarczne 12,9 7,2 nie
    Mulk 11,2 2,7 tak
    Wygoda 10,6 16,2 nie
    Bieszkowickie 10,3 7,2 nie
    Trepczykowo 10,1 9,2 nie
    Pałsznik 8,7 18 nie
    bez nazwy - k./Niepoczołowic 7,5 b.d. nie
    Morzyc 7,5 b.d. nie
    Łękno 7,5 b.d. nie
    Czarne (gm. Szemud) 7,4 b.d. tak
    Jelonek 6,5 b.d. nie
    Brzeżonko 5,3 b.d. nie
    Ustarbowskie 5,3 b.d. tak
    1 większa część powierzchni jeziora na terenie powiatu kartuskiego
    (gm. Przodkowo, gm. Żukowo)
    2 większa część powierzchni jeziora na terenie powiatu kartuskiego
    (gm. Sierakowice, gm. Kartuzy)

     
     

     

    Miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych - nazwa odbiornika
    • j. Żarnowieckie
    • rz. Łeba
    • rz. Bolszewka
    • rz. Gościcinka
    • rz. Struga Choczewska
    • rz. Chełst
    • rz. Mulk        
    • rz. Bychowska Struga
    Monitoring jakości wody
    Monitoring jakości wody

    Badania WIOŚ
     Stan wód powierzchniowych wymienionych wyżej - klasa wód wg Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska 25 listopada 1991 Dz. U. Nr 116 poz. 503: według badań prowadzonych przez WIOŚ w Gdańsku do roku 2003 włącznie ( kl I-wody przydatne do zaopatrzenia ludności, kl II-wody przydatne do urządzania kąpielisk, kl III wody dla potrzeb rolnictwa, non-wody pozaklasowe ).
     Dla badań wykonanych w r. 2004 , 2005-7 zastosowano klasyfikację w kl I-V wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 Dz. U. Nr 32 poz.284, które obowiązywało do końca r.2004.

    Jeziora  Jezioro Żarnowieckie    klasa wód II/05   

    Rzeki

    Rzeka

    Gmina

    Punkt kontr./km rzeki

    ost. rok

    badań

    Wyniki badań

    Klasyf. og.

    BZT5

    ChZT

    Nog

    Pog

    St. sanit.

    Reda

    Łęczyce

    pow.Strzebieli na / 45,7

    2004

    2,6

    22,3

    1,41

    0,11

    III

    III

     

    Lęczyce

    pon.Strzebieli na / 44,3

    2004

    2,2

    18,5

    1,57

    0,13

    IV

    III

     

    Wejherowo

    Mrzezino/2.6

    2006

    2,4

    17,1

    1,53

    0,13

    III

    III

     

    Wejherowo

    pon.mOrle/2,5

    2004

    3,7

    22,1

    1,32

    0,12

    III

    III

     

    Wejherowo

    Wejherowo -reper / 20,9

    2004

    3,2

    22,6

    1,67

    0,15

    IV

    III

     

    Wejherowo

    Wejherowo -reper / 20,9

    2005

    2,9

    19,4

    1,53

    0,15

    IV

    III

     

    Wejherowo

    Wejherowo -reper / 20,9

    2006

    2,8

    19,4

    1,54

    0,16

    III

    III

     

    Reda

    ponm.Reda/9,5

    2004

    2,6

    24,7

    1,71

    0,15

    III

    III

    Słuszewska Struga

    Gniewino

    uj.do Redy/1,0

    2004

    1,6

    20,7

    0,97

    0,13

    III

    III

    Bolszewka

    Luzino

    Barłomino pow.Luzina/ 11,0

    2004

    3,0

    29,7

    2,01

    0,18

    IV

    III

     

    Luzino

    pon.Luzina/8,0

    2004

    3,6

    29,0

    2,29

    0,22

    IV

    III

     

    Wejherowo

    uj.do Redy/0,5

    2004

    3,4

    25,4

    1,96

    0,19

    IV

    III

     

    Wejherowo

    Bolszewo/0.0

    2007

    2,9 

    27,1 

    2,51 

    0,24 

    III 

    III 

      Wejherowo Bolszewo/0.0 2008 3,3 bd 2,41 0,191 bd  

    Gościcina

    Wejherowo

    uj.do Bolszew ki/0,5

    2004

    3,3

    22,9

    1,69

    0,16

    IV

    III

    Gościcina

    Wejherowo

    Gościcino /0.1

    2007

    3,1 

    21,0 

    1,87 

    0,21 

    IV 

    IV 

      Wejherowo Gościcino/0.1 2008 3,0 bd 1,84 0,179 bd  

    Cedron

    Wejhero wo

    Młynki, uj.do Redy/0,5

    2004

    2,1

    22,4

    0,86

    0,16

    IV

    III

     

    Wejherowo

    Wejherowo/0,3

    2007

    1,8 

    16,0 

    0,85 

    0,18 

    IV 

    III 

      Wejherowo Wejherowo/0.3 2008 1,5 bd 0,916 0,170 bd  

    Łeba

    Linia

    Miłoszewo / 95,0

    2000

    2,7

    21,4

    1,62

    0,11

    III

    II

     

    Łęczyce

    Bożepole / 74,7

    2000

    2,9

    17,9

    1,77

    0,12

    III

    II

    Chełst